Golobič računa, da bo vsa procedura glede njegovega odstopa ter odhoda v DZ zaključena v sklopu junijske seje DZ, ki se mora z njegovim odstopom tudi seznaniti. Dotlej ima vsa pooblastila in dolžnost opravljanja dela ministra, je novinarjem pojasnil po seji vlade.

Golobič sicer ne govori o kandidatu za njegovega naslednika. Zagotavlja, da ne odhaja iz politike, o političnih vidikih tega pa ne bo govoril pred referendumom.

Na vprašanje, ali bo na seji sveta Zares prihodnjo sredo glasoval za izstop stranke iz koalicije, odgovarja, da želi s svojim mnenjem najprej seznaniti člane sveta. Mnenja v stranki in zunaj nje so po Golobičevih besedah različna, saj imajo "odgovornost do stranke, volivcev, do vlade, koalicije in države". Ponovil je, da ne nasprotujejo predčasnim volitvam, toda ne na način, ki bi odvrnil "še zadnjega normalnega volivca, da bi sploh šel na volitve," temveč s spremembo pravnega reda.

Če bo pripravljenost na tako spremembo v DZ, se lahko predčasne volitve hitro zgodijo in so tudi smiselna, je dejal.

Aprila predlagal odstop vseh treh voditeljev koalicijskih strank

Aprila je Golobič predlagal odstop vseh treh predsednikov koalicijskih strank iz vlade ter dejal, da bi bilo treba razmisliti tudi o menjavi nekaterih drugih ministrov. Koga bi bilo treba zamenjati, danes ni povedal, saj je to po njegovih besedah pristojnost premiera.

Njegov odstop je bil, kot je pojasnil, posledica mnogih elementov, nestrinjanj in nesprejetih predlogov. Predlog za večjo rekonstrukcijo vlade pa je bil po njegovih besedah povezan z razbremenitvijo te kampanje "tistega, s čimer je bila tudi obremenjena". Pogosto se govori, "da bodo padli vladni zakoni", kar pa po mnenju Golobiča ljudi preusmerja od pozornosti na vsebino.

Na novinarsko vprašanje, ali je možno, da se po referendumu v političnem prostoru nič ne zgodi, pa Golobič odgovarja, da se 6. junija v resnici ne bo zgodilo nič, bomo pa ugotovili, da "smo obsojeni sami nase". Vsa vprašanja glede političnih odločitev namreč po njegovih ocenah obledijo ob težavnosti položaja, v katerem bo mogla Slovenija po morebitnem padcu reforme reševati težave.

Verjame, da bo v koaliciji kmalu prišlo do premisleka, kako naprej

Golobič verjame, da bo v koaliciji kmalu prišlo do premisleka, kako naprej, vendar se ta trenutek po njegovem mnenju s tem nihče ne ukvarja temeljito. Glede rezultata na referendumu pa ne želi špekulirati.

Odločitev o interventnem zakonu, ki ga vlada pripravlja za primer padca reforme, pa bo po Golobičevih ocenah sprejeta še pred poletjem.

Z Golobičevim prihodom v DZ bo morala poslanske klopi zapustiti dosedanja poslanka Zares Cveta Zalokar Oražem. Zalokar Oražmova je do decembra lani vodila poslansko skupino Zares, vendar je zaradi številnih razhajanj v stranki odstopila s tega mesta, konflikti v njihovih vrstah so se od odtlej kopičili, maja pa je izstopila tudi iz stranke.

Zalokar Oražmova je za STA danes dejala, da je odhod iz politike zanjo pravzaprav olajšanje, "ker je zadeva anarhična, konfuzna, stvari ne tečejo niti v koaliciji niti v strankah".

Golobič je leta 2007 ob ustanovitvi stranke Zares postal njen prvi predsednik. Pred tem je bil od leta 2003 poslovni direktor v gospodarski družbi Ultra. Golobič se je že prej gibal v samem političnem vrhu, in sicer v stranki LDS - od leta 2002 do leta 2003 je bil predsednika sveta te stranke, pred tem pa je bil devet let, od leta 1992 do 2001, njen generalni sekretar. Z vseh funkcij v LDS je odstopil dan pred državnozborskimi volitvami leta 2004.

Pahor se je Golobiču zahvalil za delo v vladi

Premier Borut Pahor se je zahvalil predsedniku Zares Gregorju Golobiču, da je bil v vladi ob lahkih in težkih odločitvah ter lepih in slabih trenutkih ter da je upošteval njegovo pobudo, da ne odstopi pred referendumom. Golobič je sicer odstopno izjavo z mesta ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo že podal.

Premier je na današnji novinarski konferenci po seji vlade tudi pojasnil, da bo stranka Zares predlagala Golobičevega naslednika.

Tako po njegovi oceni Slovenija v tem trenutku ni v stanju politične nestabilnosti ali vladne krize. Pojasnil je tudi, da sicer določena nesoglasja v koaliciji obstajajo, da pa vlada zdravorazumski premislek, da je treba počakati na rezultate referenduma in potem reagirati.

Golobiču bo potekla funkcija v trenutku, ko se bo z njegovim odstopom seznanil državni zbor. Tedaj bo tudi nadaljeval svoj poslanski mandat, poslanka Zares Cveta Zalokar Oražem pa bo morala hkrati zapustiti poslanske klopi.

Predsednik vlade mora najpozneje v sedmih dneh po prejemu odstopne izjave ministra o tem obvestiti predsednika državnega zbora. DZ se bo na seji seznanil z odstopom, predsednik vlade pa mora v desetih dneh po prenehanju funkcije ministra predlagati novo ime oziroma obvestiti parlament, ali bo ta resor začasno prevzel kateri izmed drugih ministrov ali pa on sam.

Minister mora opravljati tekoče posle do imenovanja novega ministra oziroma do omenjenega obvestila predsednika vlade.

Kakšna bo usoda Zares v koaliciji?

Nejasna je še usoda Zares v koaliciji ter tudi vprašanje odstopa drugih treh ministric te stranke; ministrice za gospodarstvo Darje Radić, ministrice za kulturo Majde Širca ter ministrice za javno upravo Irme Pavlinič Krebs. Radićeva je novinarjem po seji vlade zatrdila, da do referenduma zagotovo ne bo odstopila. Kot ocenjuje, odstopa vsaj do referenduma tudi Širca in Pavlinič Krebsova ne bosta podali.

Če se v poslanske klopi vrne Majda Širca, bo moral poslansko mesto zapustiti Vito Rožej, Radićeva in Pavlinič Krebsova pa nimata poslanskega mandata.

Zares bo o tem, ali bo zapustil koalicijo ali ne, odločal prihodnji teden. Vrh Zares naj bi se sestal že v ponedeljek, je danes dejala Radićeva, odločitev pa bo v sredo sprejel svet stranke.

Zalokar Oražmova, ki bo morala zapustiti poslanske sklopi in tudi ni več članica stranke, ocenjuje, da je Zares že zelo dolgo v "odhajanju iz koalicije" in da je bilo v preteklosti več primernejših trenutkov za odhod iz teh vrst kot sedaj.

Osebno je večkrat pozvala k zamenjavi predsednika stranke Golobiča, saj je ta po njenih ocenah v veliki meri odgovoren za položaj Zares. Stranka je "obremenjena z Golobičevo vlogo, pozicijo in tudi priljubljenostjo", pri čemer poslanka navaja afero Ultra. Če Zares ničesar bistvenega ne bo spremenil, bo imel velike težave za ohranitev v političnem prostoru, še ocenjuje Zalokar Oražmova.

Izpostavlja tudi padec kredibilnosti te vlade. Morebiten padec reforme bo tako po njenem mnenju bolj odraz nestrinjanja z vlado kot s samo vsebino. Dvomi pa, da bo ta koalicija sposobna rekonstrukcije vlade.

Kaj pa Svetlik?

Minister za delo Ivan Svetlik je na vprašanje, ali bi ob morebitnem padcu pokojninske reforme odstopil, odgovoril, da se o tem do sedaj ni izrekel in se tudi do referenduma ne namerava.