Premier je Golobičevo odstopno izjavo sprejel in povedal, da je z njim delil težke in lahke trenutke ter odločitve, ki jih je vlada sprejela. Zahvalil se mu je za opravljeno delo in odlog odstopa do dneva pred nedeljskimi referendumi. Poudaril je, da z odhodom ministra Golobiča Slovenija ni v situaciji politične nestabilnosti, niti ni v vladni krizi, in dodal, da se koalicija sooča s težavami.

Pahor ocenjuje, da je njegova vlada relativno dobro opravila svoje naloge, in zase meni, da je najboljši voditelj, da "Slovenijo pripelje skozi čeri, ki prihajajo". V nasprotnem primeru bi odstopil, je še povedal. Obenem pa je tudi sporočil, da že razmišlja o alternativah in da na mandatarskem mestu ne bo vztrajal za vsako ceno, ter naznanil, da po morebitnem odstopu "ne bo ostal na slovenskih plečih".

Pahor bo z Golobičevim odstopom najprej seznanil parlament, do takrat pa bo kot minister s polnimi pooblastili opravljal tekoče dolžnosti. Po seznanitvi parlamenta bo prevzel vodenje resorja nekdo drug, če kandidata ne najdejo, lahko tudi Pahor osebno. O kandidatu za vodenje ministrstva Golobič ni želel ugibati, a je hkrati poudaril, da ne odhaja iz politike.

Golobič odhaja z mirno vestjo

Dejal je, da je njegov odstop posledica mnogih nestrinjanj in nesprejemanja predlogov. "Moje delo resornega ministra ni bilo deležno posebnega zanimanja širše javnosti, vendar menim, da je bilo dobro opravljeno. Odhajam z mirno vestjo in upam, da bom v prihodnje lahko prispeval še več."

Po superreferendumu 5. junija se po besedah Golobiča ne bo zgodilo nič, bomo pa ugotovili, da smo obsojeni sami nase. "Če nismo vredni, da kot država sprejemamo dolgoročno vzdržne rešitve, bomo imeli težave še prej kot pred praznovanjem 40. obletnice," je bil včeraj pesimističen Golobič in je napovedal, da bo v nedeljo glasoval trikrat za. O rezultatu referenduma sicer ni želel špekulirati.

Usoda ministric znana v sredo

Kaj bo s preostalimi Zaresovimi ministricami - Darjo Radić, Majdo Širca in Irmo Pavlinič Krebs, ki so konec aprila napovedale, da bodo delovale v korist države, bo znano naslednjo sredo, ko se bo sestal svet stranke Zares in odločil o svoji prihodnosti v koaliciji.

Na vprašanje, kako bo na seji sveta glasoval, Golobič ni želel odgovoriti konkretno. "Mnenja v stranki in zunaj nje so različna, saj imamo odgovornost tako do stranke, volilcev kot do vlade, koalicije in države."

V stranki Zares po Golobičevih besedah sicer ne nasprotujejo predčasnim volitvam, vendar ne na način, ki bi odvrnil vsakega normalnega volilca od udeležbe, temveč s spremembo pravnega reda, ki bi dal določene pristojnosti v roke premierju in predsedniku države.

Zalokar-Oražmova olajšana

Ker Golobič odhaja v poslanske klopi, bo te morala zapustiti dosedanja Zaresova poslanka Cveta Zalokar Oražem. Ta ob odhodu iz parlamenta čuti olajšanje, saj, kot je povedala, ne želi biti soodgovorna in udeležena pri nenavadnem in neodgovornem igranju z državo. Meni, da je situacija v stranki Zares preveč zmedena in da vse ostaja v zraku, saj se stranka že več kot pol leta ukvarja z mislijo o odhodu iz koalicije. Po njenem mnenju bo odhod Zares samo še poslabšal politično situacijo. Po njenem mnenju je bilo v preteklosti več primernih trenutkov za to potezo.

Do decembra lani je vodila poslansko skupino Zares, vendar je zaradi notranjih razhajanj v stranki, predvsem pa zaradi Golobičevega načina vodenja in njegovih stališč, odstopila s tega mesta. Maja je zaradi kopičenja konfliktov odstopila tudi iz stranke.

Skopo so se na Golobičev odstop odzvali v stranki SDS, kjer so povedali le, da je prvak Zares odstopil dve leti prepozno.

Preberite tudi:

- Politična ruleta po nedeljskih referendumih

- Pokojninski reformi le tretjinska podpora volilcev

- Gradnja objektov v lastni režiji bo še naprej dovoljena

- Komentar Blaža Petkoviča: Čustva so zamenjala razum