Glavni cilj projekta je po besedah ministra, da strankam v sodnih postopkih približa pravosodje in ga naredi prijaznejšega.

S tem videokonferenčnim sistemom je, kot pravi Zalar, v Sloveniji opremljenih že 11 razpravnih dvoran na okrožnih sodiščih, 11 Centrov za socialno delo, Zavod za prestajanje kazni zapora Dob pri Mirni, eno napravo pa ima v uporabi policija. Za izvedbo videokonference na drugih krajih so sicer na voljo tudi tri mobilne naprave.

Ta projekt je med drugim nastal v sodelovanju z ministrstvom za delo, s sodišči, s centri za socialno delo in z nevladnimi organizacijami.

Celotna vrednost tega projekta je po besedah ministra 888.000 evrov, 85 odstotkov denarja so sicer pridobili s strani Evropskega socialnega sklada. Ob tem je poudaril, da ima Slovenija opremo sedaj v najemu, leta 2015 pa jo lahko odkupi za en evro za kos.

Okrožna sodnica v Kranju Marjeta Dvornik je preko videokonference povedala, da so prednosti sistema to, da omogoča pospešeno reševanje zadev. Ob tem je priporočila, da bi se ta sistem uporabljal tudi v fazi preiskave in da bi bila videokonferenčna oprema nameščena tudi v Zavodu za prestajanje kazni zapora v Ljubljani.

Njeno upravljanje je po besedah Dvornikove enostavno. Kamere so v obravnavni dvorani nameščene tako, da pokrivajo celotno dogajanje. Dokazno gradivo pa se bo po potrebi prikazovalo s pomočjo dokumentarne kamere. Stranke lahko, kot pravi Dvornikova, same predlagajo tak sistem videokonferenčnega zaslišanja.

Pri predstavitvi je prav tako preko videokonference sodeloval direktor Zavoda za prestajanje kazni zapora Dob Jože Podržaj, ki je med pozitivnimi vidiki novega sistema izpostavil varnostni vidik, kjer ni več potrebnih prevozov oseb, ki povzročajo grožnje. Pri stroškovnem vidiku je poudaril, da odpadejo stroški prevoza in varovanja, s kadrovskega vidika pa nov sistem omogoča razbremenitev pravosodnih policistov.

Predsednica društva Beli obroč Vlasta Nussdorfer pa je pojasnila, da je videokonferenčna oprema nameščena na centrih za socialno delo predvsem z namenom, da bi se razgovore z otroki, ki so žrtve kaznivih dejanj, opravljali v prijaznem okolju. Ob tem pa bodo lahko, kot je dodala, otrokom preko dlančnika posredovali dodatna vprašanja iz sodne dvorane.