"Minister za pravosodje je predlog zavoda preučil in predlagal, da se mu ugodi, tako da se obsojencu odpusti izvršitev preostanka prestajanja kazni zapora," so pojasnili v uradu. "Podrobnosti primera je obravnavala tudi komisija za pomilostitve predsednika republike, ki je s predlogom zavoda in ministra za pravosodje soglašala," so dodali.

Urad predsednika republike ne daje podrobnejših javnih pojasnil o konkretnih primerih pomilostitev zaradi varovanja osebnih podatkov. "Odločitev o pomilostitvi je izjemno dejanje, ki je akt milosti in ga predsednik republike sprejme glede na okoliščine vsakega posameznega primera," navajajo v uradu. Kot enega glavnih kriterijev pri odločanju o konkretnih primerih predsednik republike upošteva zdravstveno stanje obsojenca, so dodali.

Predsednik Türk je v času svojega mandata do zdaj izdal 14 odlokov o pomilostitvi, od tega v letu 2008 pet, v letih 2009, 2010 in letos pa po tri.

V petih primerih od skupno 14 je šlo za izbris obsodbe in v šestih za odpustitev izvršitve kazni. V enem primeru se je s pomilostitvijo kazen zapora znižala, v enem primeru se je s pomilostitvijo izrečena kazen zapora znižala in spremenila v pogojno obsodbo, v enem primeru pa se je s pomilostitvijo odpustil kazenski pregon, so še navedli v uradu.

Braunsberger, ki ga je predsednik republike pomilostil konec marca, je bil lani obsojen na devet let zapora zaradi poskusa uboja 54-letne Rozike Polajžar novembra 2009 v Slovenski Bistrici, danes poroča Delo. Višje sodišče mu je zatem znižalo kazen za leto dni. Zdaj je v enoti Socialno-varstvenega zavoda Hrastovec v Slovenskih goricah.

Po poročanju Dela lansko sojenje ni bilo njegovo prvo, saj se je zaradi nasilništva že znašel na zatožni klopi, a se je rešil z obveznim psihiatričnim zdravljenjem.

Rozika Polajžar je po poročanju POP TV za pomilostitev izvedela iz časopisov. Pravi, da je prestrašena in pretresena. Ob tem zatrjuje, da Braunsbergerju "ni za verjeti" in dodaja, da "to ni človek, temveč podivjana žival".