Med številnimi nalogami in programi, ki jih izvaja Stanovanjski sklad RS (Sklad), to sta predvsem financiranje in izvajanje Nacionalnega stanovanjskega programa, je tudi pridobivanje neprofitnih najemnih stanovanj. To izvaja Sklad v sodelovanju z občinami, javnimi nepremičninskimi skladi in neprofitnimi stanovanjskimi organizacijami, kar je tudi ena njegovih pomembnejših nalog, s katerimi sofinancira najemniška stanovanja. Namen vsega pa je spodbujanje neprofitne najemne stanovanjske gradnje.

Že leta 2007 je Sklad objavil razpis za sofinanciranje izgradnje neprofitnih najemnih stanovanj za leti 2008 in 2009 in posledično lani pridobival ta stanovanja. Za uresničevanje programa oziroma za posojila je bilo predvidenih nekaj več kot šest milijonov evrov in za soinvestitorstvo šest milijonov evrov. Kasneje se je izkazalo, da je bilo treba sredstva, namenjena za soinvestitorstvo, povečati. Tako so skupna razpoložljiva sredstva za izvajanje programa na koncu znašala 23.704.155,48 evra.

Ta sredstva so se v preteklih treh letih tudi porazdelila.

Kaj se je dogajalo?

Med 1. januarjem 2008 in 31. decembrom 2009 je prejel Sklad 19 vlog, med katerimi je bilo 10 vlog tudi popolnih in so bile posredovane nadzornemu svetu Sklada. Med temi 19 vlogami je bilo šest vlog nepopolnih in so bile zavrnjene ali pa so prosilci odstopili od njih. Preostali trije projekti pa so še vedno v presoji strokovnih služb Sklada. Tudi sprejete vloge so še vedno v obravnavi, a glede na dejstvo, da ni dodatnih finančnih sredstev, Sklad ni mogel vsem navedenim prosilcem dodeliti finančna sredstva za soinvestitorske projekte.

Po zaprtju Programa sofinanciranja izgradnje neprofitnih najemnih stanovanj za leti 2008 in 2009 je Sklad prejel še pet vlog oziroma pobud (Mestna občina Novo mesto, Občina Litija, Mestna občina Celje/Nepremičnine Celje, Občina Piran in Občina Prevalje) za sodelovanje pri zagotavljanju neprofitnih najemnih stanovanj. Prosilcem pa niso mogli ugoditi, saj s strani države in pristojnega ministrstva niso prejeli novih finančnih sredstev. "Sklad ni mogel pripraviti in objaviti novega programa, a so vloge evidentirane kot potencialni projekti v primeru sprejetja novega programa," so pojasnili na Skladu.

Decembra lani je Sklad že tretjo leto zapored naslovil tudi dopis, s katerim so želeli pridobiti podatke o dejanskih in trenutnih potrebah na področju zagotavljanja neprofitnih najemnih stanovanj. Hkrati so zaprosili tudi za podatke o sprejetih strateških in izvedbenih načrtih, s katerimi so predvidene tudi druge oblike bivanja v sklopu neprofitnih najemnih stanovanj. Poziv Sklada je zajel 210 občin, od tega 11 mestnih občin. Nanj se je odzvalo 195 občin, kar je 92,86 odstotka. Iz odgovorov je mogoče ugotoviti, da se trenutno potrebuje v Sloveniji predvidoma 7473 neprofitnih najemnih stanovanj, od tega 4632 neprofitnih najemnih stanovanj v mestnih občinah (61,98 odstotka). "A to je le groba ocena potreb, saj so bili določeni podatki le orientacijski in preliminarni," ocenjujejo na Skladu.