Milan Novak pravi, da so grožnje najverjetneje povezane z zahtevo po pitni vodi. Škocjanski Romi v Dobruški gmajni namreč živijo v izredno slabih bivanjskih razmerah brez pitne vode, saj se z vodo preskrbujejo v bližnjem potoku, ki je precej onesnažen.

Nemalokrat se zgodi, da otroci v njem naletijo na poginule živali, v potok pa se iztekajo tudi greznične odplake. Na katastrofalne razmere v nelegalnem naselju, kjer živi 250 Romov, je februarja letos javno opozorila Milanova partnerka Liljana. Od takrat naj bi se povečali pritiski in grožnje. "V naselju se glede vode ni uredilo popolnoma nič," je dejala Liljana Grm.

Novak je dejal, da se bojijo ponovitve zgodbe izpred šestih let, ko sta v bombnem napadu umrli dve Rominji. Policisti naj bi za ponovne grožnje vedeli, pravi Milan, vendar jim ne zaupajo preveč.

"Vemo za imena štirih oseb, ki trdijo, da grožnje s ponovnim bombnim napadom prihajajo iz škocjanske občine," je dejal in dodal, da naj bi naročilo za takratni dvojni umor prav tako prišlo iz občine. Vir teh informacij so pripravljeni izdati le policistom.

Tiskovna predstavnica novomeške policije Alenka Drenik je dejala, da policija izvaja vse potrebne ukrepe za izsleditev pošiljatelja pisma. Tudi Dušici Balažek so policisti zagotovili, da bodo v naselju poostrili nadzor in zavarovali prebivalce. Od obtožb, da za napadom stoji občina, pa se je romska svetnica distancirala.

Odzvali so se tudi na Občini Škocjan, kjer so nad obtožbami presenečeni in zgroženi. Župan Jože Kapler je dejal, da so navedbe popolnoma neosnovane.

Letos marca je višje sodišče tri storilce bombnih napadov v romskih naseljih Dobruška vas in Brezje obsodilo na 30, 20 in osem let za zapahi. Mati in hči sta bili leta 2005 žrtvi ročne bombe, ki so jo storilci vrgli iz avtomobila, pristala pa je v spalnici.