Kot je dejal, bi s padcem zakona o malem delu izgubili predvsem tisti, katerim je vlada ustvarjala nove priložnosti, to so upokojenci, brezposelni ter mladi. Ob tem minister za delo, družino in socialne zadeve poudarja, da z morebitnim padcem zakona najbrž izgubljamo vsi, "če se ne zavedamo, da bo treba delati odločne korake v smeri sprememb in malo delo je bil manjši korak".

Svetlik pojasnjuje, da so drugi koraki vlade večji, brez teh korakov pa se bo po njegovem mnenju treba resno zamisliti nad tem, kaj Slovenija lahko pričakuje v prihodnje.

"Poznamo razmere v nekaterih drugih državah, kjer so oklevali z reformami ali pa se jih sploh niso uspeli lotiti, in vemo, kakšni so ti scenariji bili," je dejal. Ob tem poudarja, da v vladi ne razmišljajo o tem, da bi opustili reformne namene, ampak bodo delali intenzivno naprej.

Predlagatelji: To je zaušnica vladi

Predlagatelji referenduma o malem delu upajo, da so volivce uspeli prepričati. Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič in vodja Gibanja za dostojno delo in socialno družbo Marko Funkl pa poudarjata, da s kakršnim koli izidom referenduma problemi še ne bodo rešeni.

Tako odločna zavrnitev zakona po mnenju Funkla pomeni, da je bilo 47.000 podpisov, ki so jih volivci prispevali za razpis referenduma, glas množice, da reče "ne" takšni vrsti politike in da reče "ne" neposlušnosti vlade in njenemu delovanju brez kakršnega koli dialoga.

Po Funklovih ocenah rezultat pomeni zaušnico slabemu dialogu vlade s socialnimi partnerji. Gre pa zlasti za poraz ministra za delo Ivana Svetlika, ne toliko vlade, še dodaja. Svetlik ima namreč "težave tudi pri drugih zakonih in izid tega referenduma kaže, da bi moral drugače voditi politiko".

Černač: Volivci so Pahorjevi vladi pokazali rdeč karton

Volivci so vladi Boruta Pahorja pokazali rdeč karton, je ob delnih neuradnih rezultatih, po katerih so volivci zakon o malem delu na referendumu zavrnili, dejal podpredsednik SDS Zvonko Černač.

Temeljno današnje sporočilo volivcev Černač razume kot poziv Pahorju, naj vlada čim prej sprejme ukrepe za pocenitev delovanja države in ustvarjanja novih delovnih mest, prihranke pa išče pri tistih, ki so protipravno obogateli.

Kot pravi Černač, so zaskrbljeni tudi, ker dvomijo, da je Pahorjeva vlada sporočilo referendumskega izida razumela prav. Minister za delo, družine in socialne zadeve Ivan Svetlik namreč pravi, da so ljudje proti reformam, a ljudje niso proti reformam, želijo, da se država preoblikuje v moderno državo, je prepričan Černač. Kot poudarja, pa ljudje želijo, da se ta proces odvije po pravilni poti, z ukrepi, ki si bodo sledili v logičnem sosledju, kar pomeni, da je treba najprej pomesti pred lastnim pragom in šele pozneje pred vsemi tujimi.

Če bo oblast sprejemala zakone, ki bodo v korist ljudi, potem bodo odpadli tudi razlogi za kakršno koli referendumsko odločanje, je poudaril podpredsednik SDS.

"Volivci ne bodo več dovolili, da breme krize nosijo tisti, ki imajo najmanj," pravi Černač, ki je prepričan, da bodo državljani na referendumu prav tako zavrnili zakon, ki omejuje medsosedsko pomoč. Kot je dejal, računa na "večjo razumnost vladajoče koalicije", da bo referendume, ki so še na vidiku, razpisala na isti dan.

Erjavec: Svetlik naj odstopi

Rezultat referenduma o malem delu, ki so ga volivci prepričljivo zavrnili, je odraz podpore, ki jo vlada uživa v javnosti, to je nekje 20 odstotkov, je za STA navedel predsednik DeSUS Karl Erjavec. Prepričan je, da bo izid referenduma o pokojninski reformi podoben, zato je po njegovem mnenju najbolje, da minister za delo Ivan Svetlik odstopi.

S tako nizko podporo po mnenju Erjavca vlada "ni več v stanju, da izpelje kakšno pomembnejšo reformo". Ker so v DeSUS prepričani, da bo izid referenduma o pokojninski reformi podoben, Erjavec predlaga, da vlada ponovno odpre pogovore o pokojninskem zakonu, "sicer bo doživela še težji udarec kot danes".

Pukšič: To je signal vladi, da nemudoma odstopi

Zakon o malem delu je padel, ker je bil krivičen za delavce, ki imajo že sedaj najnižji standard, in za študente, da lahko delajo, da preživijo, je za STA dejal član PS SLS Franc Pukšič. Hkrati je dodal, da je to signal vladi, naj ne vozi več v leru, ampak naj nemudoma odstopi in sproži predčasne parlamentarne volitve.

Ob tem se je Pukšič spomnil na besede Janeza Evangelista Kreka, ki je nekoč zapisal, da je "boj proti oderuhom prva in poglavitna narodna dolžnost".

"Slovenski narod je na današnjem referendumu oderuhom povedal, da hoče pravo delo in ne malo delo. Dejstvo je, da je Slovenija predraga za delovna mesta, ki nimajo visoke dodane vrednosti, zato pa niso krivi delavci, študenti in upokojenci, ampak tajkuni tipa Bavčar, Kordež, Toplek, sinovi Jankovića," je poudaril.

Vlado Miheljak: Vlada nima avtoritete, s katero bi lahko nagovorila javnost