Od 16. do 19. ure torej novih prijav domnevnih kršitev volilnega molka ni bilo, sicer pa jih je večina prišla iz Osrednjeslovenske regije. Za dve kršitvi na inšpektoratu nimajo podatkov, po eno kršitev pa so prijavili iz Savinjske, Podravske, Obalno-kraške, Goriške, Pomurske in Gorenjske regije.

Kot je še pojasnil Remec, se vse kršitve se nanašajo na referendum o zakonu o malem delu. Prijav domnevnih kršitev volilnega molka pred lokalnimi volitvami v Moravčah, Trebnjem in Mirni za zdaj ni.

Volilni molk pred referendumom o malem delu in lokalnih volitvah v treh občinah je nastopil ob polnoči. Veljal bo do nedelje do 19. ure, ko se bodo zaprla vsa volišča v državi, v tem času pa je prepovedano vsakršno nagovarjanje volivcev.

Na ministrstvu za notranje zadeve deluje dežurna služba, kamor državljani lahko sporočajo podatke o domnevnih kršitvah volilnega molka. Do 7. ure v nedeljo zjutraj je domnevne kršitve mogoče sporočiti na operativno-komunikacijski center Generalne policijske uprave na številko 080 12 00, v nedeljo med 7. in 19. uro pa na dežurno službo inšpektorata za notranje zadeve, in sicer na številko 080 21 13.

Globe za kršitev volilnega molka se gibljejo med 120 in 1200 evrov. Posameznika se lahko oglobi s kaznijo med 120 in 200 evrov, odgovorno osebo organizatorja volilne kampanje s kaznijo med 150 in 300 evrov, organizatorju volilne kampanje pa se lahko napiše globa med 800 in 1200 evrov.

Pred nedeljskim referendumom nastopil volilni molk

Zaključila se je kampanja pred nedeljskim referendumom o zakonu malem delu, ob polnoči pa je nastopil volilni molk. Ta bo veljal do nedelje do 19. ure, ko se bodo zaprla vsa volišča v državi, v tem času pa je prepovedano vsakršno nagovarjanje volivcev.

Tridesetdnevna volilna kampanja se je uradno začela 11. marca, zaključiti pa se mora najpozneje 24 ur pred dnevom glasovanja. V času volilnega molka je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala h glasovanju.

Za kampanjo štejejo vse oglaševalske vsebine in druge oblike propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivk in volivcev. Za kampanjo štejejo zlasti propaganda v medijih, elektronskih publikacijah in z uporabo telekomunikacijskih storitev, plakatiranje ter pozivanje volivk in volivcev, kako naj glasujejo.

Na ministrstvu za notranje zadeve bo delovala dežurna služba, kamor bodo lahko državljani sporočali podatke o domnevnih kršitvah volilnega molka.

Tako bodo lahko podatke o domnevnih kršitvah državljani v nočnem času, in sicer danes od polnoči dalje pa do 7. ure zjutraj sporočali operativno-komunikacijskemu centru Generalne policijske uprave na telefonsko številko 080 12 00. Na isti telefonski številki pa bodo prijave sprejemali tudi danes od 19. ure do nedelje do 7. ure zjutraj.

Preko dneva, torej danes in v nedeljo od 7. do 19. ure, pa bo prijave kršitev volilnega molka na telefonski številki 080 21 13 sprejemala dežurna služba inšpektorata za notranje zadeve.

Za kršitve volilnega molka so sicer predvidene globe v višini od 120 do 1200 evrov.