Ministrica Duša Trobec Bučan pravi, da je revizorka, zaposlena na službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko ugotovila, da v proračunu ni zagotovljenega denarja za izvajanje omenjenih pogodb.

Kako je lahko prišlo do tega, ministrica pravi, da še ne ve. Pogodbe so bile sklenjene na podlagi javnih razpisov oziroma javnih naročil v okviru pomurskega zakona. O ugotovitvah je ministrica že obvestila urad za nadzor proračuna.

Ne Oikosu, ki je dobil odobren dober milijon evrov, ne Pristopu, ki bi moral dobiti slabih 600.000 evrov, do sedaj sredstev še niso nakazali in jih tudi ne bodo dokler notranja revizija ne bo končana. Revizorka pregleduje tudi pogodbe s podjetjem Pribinovina in Regionalno razvojno agencijo Mura, a izsledkov še ni.

Ministrica pričakuje končne izsledke revizije v tednu dni. O njih pa bo obvestila tudi javnost.

Prav tako je ministrica za pravno mnenje o pogodbah prosila tudi Pravno fakulteto Univerze v Ljubljani. Mnenje zaenkrat še čaka.

Podpisnik spornih pogodb je bil nekdanji minister Henrik Gjerkeš, ki pa je za STA dejal, da je bila za pravno-formalno točnost pogodb odgovorna Trobec Bučanova, ki je bila takrat državna sekretarka. A ministrica to zanika in pravi, da pogodb, za katere protikorupcijska komisija opozarja tudi, da v nasprotju z zakonom ne vsebujejo protikorupcijskih klavzul, ni videla.

Poudarila je, da je lahko pregledala in parafirala le tiste dokumente, ki so ji bili predloženi v pogled, za t.i. pomurski zakon in še nekatere druge pa to ne velja. Svojo izjavo je podkrepila z dejstvom, da je predsedniku DeSUS Karlu Erjavcu že junija lani izrazila skrb nad tem, da ji večina pogodb ni bila dana niti na vpogled in da se niso upoštevala navodila službe za lokalno samoupravo o podpisovanju listin.

Predsednik DeSUS je ob robu sojenja v zadevi Patria danes potrdil, da ga je Trobec Bučanova seznanila s tem.

Ko so se dogovorili, da ministrski položaj zasede Gjerkeš, so sklenili, da naj bo državni sekretar pravnik. Tako je Trobec Bučanova tedaj postala državna sekretarka, je povedal Erjavec. Želeli so namreč, da bi državna sekretarka bdela nad pogodbami, ker "vemo, da se tu veliko denarja vrti".

"Je bilo pa zanimivo, da me je ministrica opozorila, da glede Pomurja sploh ne dobiva več pogodb v parafo. Ko sem takratnega ministra vprašal, zakaj je temu tako, mi je rekel, da to ne drži," je povedal Erjavec. Dejstvo, da protikorupcijska komisija obravnava ravno Pomurje, pa po njegovih besedah kaže na to, da ni bilo interesa, da bi Trobec Bučanova pregledovala vse te pogodbe.

Erjavec je še poudaril, da ni vedel, da je s temi pogodbami kar koli narobe, pač pa je bil samo obveščen o tem, da tedanja državna sekretarka teh pogodb ne parafira.

Nekdanji minister Henrik Gjerkeš očitke zoper njega zanika in zatrjuje, da je denar za izvajanje vseh pogodb v proračunu bil zagotovljen. "Res je, da ga ni bilo v proračunu za leto 2011, a sam sem se boril, da smo denar zagotovili v proračunu za letošnje in prihodnje leto. To lahko potrdi cela vlada," pravi Gjerkeš.

Glede odgovornosti Trobec Bučanove pri podpisovanju spornih pogodb pa ponavlja, da je bil dogovor med njima, da ona, ki je bila pravnica, pregleda vse pogodbe "preden pridejo na njegovo mizo" in da je tak dogovor veljal tudi za pogodbe v okviru pomurskega zakona. "To je bila njena služba," še pravi nekdanji minister.