In vendar: pred natanko štirimi meseci je nemški Spiegel objavil pomenljiv intervju z zvezno ministrico za družino, starejše, ženske in mladino Kristino Schröder. Gospa je članica krščanskih demokratov, torej je njena šefica v dveh političnih institucijah ženska, (poleg Hillary Clinton) verjetno najmočnejša političarka sveta Angela Merkel. Gospa Schröder ima triintrideset let, je poročena, nima otrok in si o tej temi - ko gre za primerjavo med družinskimi in kariernimi dosežki - tudi ne dovoli postavljati vprašanj. Prvi vtis, ki ga ponuja, bi utegnila biti primerjava s slovensko notranjo ministrico ali, na drugi strani, z najmlajšo poslanko SDS. Koga bi utegnil razorožiti že videz.

Novinarja, dva mlada moška s smislom za humor, sta ministrico vprašala, kako je lahko ministrstvo pod njenim vodstvom odprlo "referat za žrtve feminizma". Ministrica je v resnici odprla "pisarno za mlade fante". "Kaj je pri tem smešnega?" je vprašala. Po njenem je politika do fantov in moških močno zapostavljena. Nekoč so imela težave v šoli dekleta s podeželja, danes so to fantje. "Kako boste nam, fantom, vendar pomagali?" sta spraševala novinarja. Več moških vzgojiteljev v vrtcih in osnovnih šolah, je predlagala ministrica. Ti naj bi po njenem uravnotežili prevladujočo vlogo žensk kot vzgojiteljic in manjkajočo vlogo očetovskih figur. Ob tem je sicer omenila otroke, ki živijo sami z materami, vendar je zvenelo bolj kot opravičilo za razmišljanje. Kako bi nam še pomagali, se je ponovilo vprašanje. "Ali v šoli pišemo dovolj narekov z zgodbami o fuzbalu?" je odgovorila z vprašanjem. Jasno je eno, je rekla: "Fantje so slabši v šoli, nihče pa mi ne bo rekel, da so tudi bolj neumni." Novinarja sta se ji zahvalila za prijaznost.

Debata v Nemčiji je zanimiva, ker je skoraj identična debati v Sloveniji, le da je tu manj institucionalizirana. Pred dnevi je minister za šolstvo in šport ter predsednik sveta vlade za uresničevanje načela enakega obravnavanja Igor Lukšič govoril o razlikah med učenkami in učenci in ugotavljal, da je zaostanek fantov v znanju skrb vzbujajoč: "Opozarjam, da smo preveč usmerjeni v enakost žensk, čez deset let pa se bomo morali ukvarjati z neenakostjo moških. Uvedli smo denimo akcijo Žogobralci - nogometne reprezentante sem prosil, naj sporočijo mladim fantom, da moraš, če hočeš biti dober nogometaš, brati knjige. Vendar je bil to zgolj kozmetični popravek, večine odgovornih pa ne morem prepričati, da bi se s tem začeli ukvarjati."

Od tu sledi kvantni skok nazaj v realnost: urad za enake možnosti je ob današnjem mednarodnem dnevu žena opozoril, da škarje, ki se razpirajo med zakonsko zaščito žensk in resničnostjo, v Sloveniji zarezujejo v plače žensk, ki na enako odgovornih delovnih mestih prejemajo nižje plačilo. Ženske so bolj pogosto brezposelne, bolj so izpostavljene revščini, opravijo več gospodinjskega dela. Po rojstvu otroka moški ne izkoriščajo dovolj dopusta za nego otroka, ki jim pripada, varstvo bolnih je večkrat prepuščeno ženskam. Ženske so doma tudi večkrat pretepene kot moški. Srednji vek? Preštejte, koliko vojn s prazgodovinskimi posledicami so v zadnjem stoletju, odkar praznujemo osmi marec, začele ženske. Morda boste kakšno našli, a ne trudite se preveč.