Po njegovem mnenju je strah pred resnico ob arhivski aferi sprožil dolgo znani in velikokrat uporabljeni "popadljiv obrambni refleks tranzicijske levice". Ta refleks naj bi se pokazal v gonji zoper Demos in njegovega predsednika Jožeta Pučnika in Lojzeta Peterleta. Kasneje je bila gonja po Janševem prepričanju usmerjena proti SDS. Sporočilo teh rdečih ritualov je vedno isto: "Roke proč od časa, ko smo lahko nekaznovano kradli in morili, sicer boste označeni za kolaborante!"

Časnika Delo in Dnevnik je obtožil, da sta režimska medijska lakaja s totalitarno preteklostjo obremenjenih oblastnikov, ker sta objavila, da so objavljeni dokumenti, ki jih je objavila SDS, ponarejeni. Janša to razkritje obeh časnikov oceni kot "bebavo sprevračanje" dejstev, zdajšnjo oblast in omenjena medija pa primerja s padlimi režimi v Egiptu, Tuniziji, z libijskim samodržcem Gadafijem in njihovimi režimskimi mediji, ki so ljudem dolga leta lagali in prikrivali resnico. O trditvah o ponarejanju dokumentov je v tem osem polnih strani s skoraj 5300 besed obsegajočem spisu predsednika SDS Janeza Janše zapisano samo tole: "Časnik Delo trdi, da nekaterih prilog k spremnemu dopisu ni prejel Danilo Türk, temveč njegov predhodnik Hartman, pri katerem je bil Türk sekretar. Ne bo držalo. Možno pa je, da so večkrat poslali iste priloge, ker se je zadeva pač razvijala naprej in so dosje dopolnjevali. In tudi, če verjamemo, da sekretar Türk ni prebral pošte, ki jo je prejel predsednik (komisije za manjšinska vprašanja pri Republiški konferenci SZDL, op. p) Hartman, je dopis, ki smo ga objavili in je naslovljen na predsednika komisije Danila Türka in še devet drugih najpomembnejših političnih funkcionarjev v takratni SRS, v bistveni zadevi nedvoumen. V njem namreč piše: V prilogi vam pošiljamo informacijo o sodnem procesu Vidmar-Blaj, katero smo prejeli od ambasade SFR Jugoslavije na Dunaju."

V preostalem delu spisa Strah pred resnico Janša piše, da tujino še kako zanima odlikovanje nekdanjemu šefu tajne komunistične policije (SDV, op. p), da Kurt Waldheim, ki ga niso marali zaradi tega, ker je bil kot mladenič pripadnik SS enot, "ni podelil nobenega državnega odlikovanja nekdanjemu šefu gestapa za Avstrijo". Precej prostora nameni tudi trgovini z orožjem, v kateri naj bi bil on nedolžen ("če bi SDS imela kaj s tem, bi bil danes bogat"), trgovala pa sta Milan Kučan in Silvo Komar. Piše tudi o Kučanovi formuli iz Nove Gorice: najprej diskreditacija, nato likvidacija, o manipulacijah z anketami javnega mnenja, mobilizaciji Udbe, o tem, da je tranzicijska levica lahka tarča interesnih pritiskov iz tujine in še o nekaterih bolj ali manj znanih zamerah.

Odziv predsednika republike Danila Türka na Strah pred resnico

Iz urada predsednika republike Danila Türka so se včeraj na zapis Janeza Janše na spletni strani SDS odzvali s sporočilom za javnost, v katerem ocenjujejo, da predsednik SDS v svoji znani destruktivni maniri nadaljuje z lažnivimi obtožbami zoper predsednika republike. Zadnji zapis Janeza Janše, piše v sporočilu, lahko označimo kot beg pred resnico v ponarejanja in podtikanja. Predsednik SDS namreč v svojem dolgem zapisu ni uspel odgovoriti na preprosto vprašanje, ali so očitki o ponarejanju dokumentov, ki jih je SDS objavila na svoji spletni strani, resnični.

Predsednik republike dr. Danilo Türk je svoje stališče o tako imenovanih »dokumentih«, objavljenih na spletni strani Slovenske demokratske stranke, predstavil že na novinarski konferenci 10. februarja 2011. Predsednik je takrat odločno zavrnil neresnice, podtikanja in manipulacije o svoji vpletenosti v bombni napad v Velikovcu leta 1979. 

V zvezi s tem je treba ponovno opozoriti, da vsi dokumenti vsebujejo zgolj predstavljanje medijskih poročil o dogodku, ki jim je dodanih nekaj diplomatskih komentarjev. O vsem dogajanju so namreč obširno poročali takratni mediji, zlasti na avstrijski strani meje. V dokumentih, ki jih je predstavila SDS, tako ni nobenih neposrednih informacij o ozadjih dogodka, kot to trdijo avtorji podtikanj, zato predsednik Türk ponovno poudarja, da prav ti dokumenti postavljajo avtorje teh podtikanj na laž.

Predsednik republike je že večkrat ponovil tudi svoje načelno stališče, da nasprotuje kazenskopravnim sredstvom kot sredstvom za pregon ljudi, ki se izražajo v političnem prostoru oziroma v medijih. Glede javnega opravičila s strani avtorjev omenjenih neresnic pa predsednik meni, da gre za stvar njihove kulture in politične civiliziranosti.

Kar zadeva vprašanje ponarejanja dokumentov, predsednik dr. Danilo Türk pričakuje, da bodo v primeru ugotovljenih protipravnosti pristojni organi ustrezno ukrepali.

Pričakovanja, da bodo pristojni državni organi zaradi obrekovanja predsednika ustrezno ukrepali

Preberite še kolumno Vlada Miheljaka: Kultura vojne