Plakati "Zbogom Kartum" so razobešeni na mnogih mestih v prestolnici Južnega Sudana, z nafto bogate regije, ki s petrodolarskimi prihodki napaja zvezni proračun, le malo pa je bilo v zadnjih desetletjih vrnjenega regiji. Po osemmilijonski regiji (celoten Sudan šteje 43 milijonov prebivalcev) se širi veliko pričakovanje in veselje, ponekod že podobno karnevalskemu vzdušju. O rezultatu odločitvi za neodvisnost ne dvomi nihče. Po mnenju številnih opazovalcev naj bi z lahkoto presegli 60-odstotno večino, ki je potrebna za izglasovanje neodvisnosti.

Jug naj bi severu obljubil, da nebo podpiral darfurskih upornikov

Po mnenju posebnega ameriškega odposlanca za Sudan Scota Grationa bo referendum minil uspešno. "Doslej smo bili na vijugasti poti, toda obema stranema jo je v minulih dneh uspelo prebroditi. Prišli sta skupaj in se uspeli dogovoriti," je za BBC dejal Gration. Če je še pred tedni kazalo, da glasovanje o morebitni odcepitvi juga ne bo minilo mirno, mnogi pa so napovedovali že novo državljansko vojno, ki bi se utegnila preliti tudi na sosednje države, so se napetosti v zadnjih dneh precej umirile. Sever in jug zaradi prodaje nafte in lastnega gospodarskega razvoja potrebujeta mir. Predsednik Sudana Omar Al Bašir, ki ga Mednarodno kazensko sodišče obtožuje genocida in zločinov proti človečnosti, je napovedal, da bo spoštoval vsakršen izid referenduma. Domnevno naj bi bil zaradi tega pristanka pod hudim pritiskom vplivnih posameznikov znotraj vladajočega establišmenta, ki po odcepitvi juga pričakujejo nadaljnjo dezintegracijo preostanka Sudana.

Po besedah ameriškega odposlanca Grationa so voditelji Južnega Sudana severu obljubili, da ne bodo podpirali upornikov v Darfurju. Mnogi izmed njih, ki so zatočišče poiskali na jugu, pa naj bi se že začeli vračati na sever oziroma so se premaknili v druge države.

Graja ZN za uradno Džubo

Čeprav obstaja precej optimizma pred jutrišnjim glasovanjem, so bile oblasti v Džubi tudi kritizirane. Visoka komisarka Združenih narodov za človekove pravice Navi Pillay se je ob južnosudansko administracijo obregnila zaradi omejevanja svobode govora in arbitrarnih aretacij pred izvedbo referenduma. Vso pomoč so južnosudanskemu predsedniku Salvi Kirju medtem obljubili že iz Washingtona. "Novi državi bomo pomagali, da se postavi na noge ter napreduje na gospodarskem in političnem področju," je napovedal pomočnik ameriške zunanje ministrice za afriška vprašanja Johnnie Carson.

Končni rezultati referenduma bodo znani šele enkrat februarja. Že sedaj pa si v Južnem Sudanu želijo, da bi po referendumski odločitvi s severom kar najhitreje rešili odprta vprašanja demarkacije meje, delitve naftnih prihodkov in državljanstva.