Al Baširja, ki si je v znak spoštovanja nadel tradicionalno modro haljo, kakršno nosijo na jugu, je ob prihodu pozdravilo na stotine ljudi, ki so vzklikali gesla v podporo neodvisnosti juga. "Dobrodošel v 193. državi na svetu," je bilo zapisano na enem od napisov.

Izid nedeljskega referenduma naj bi bil po pričakovanjih močno v prid zagovornikov neodvisnosti juga Sudana, s čimer bi se ta največja afriška država razdelila na dva dela, poroča ameriška tiskovna agencija AP. "Vsiljevanje enotnosti s silo ne deluje," je predstavnikom juga v Jubi dejal al Bašir. "Želimo si enotnosti med severom in jugom, vendar pa to ne pomeni nasprotovanje želji državljanov juga."

Sudanski predsednik se bo med obiskom v Jubi po pričakovanjih z južnimi voditelji pogovarjal o številnih vprašanjih, kot je potek meje, status spornega mejnega območja Abyjei, ki je bogato z nafto, in pa razdelitev prihodkov od črpanja nafte, še poroča AP. Če bo jug glasoval za samostojnost, bomo veseli, da dosežemo pravi in dokončni mir za vse državljane na severu in jugu, je še zatrdil al Bašir in obljubil pomoč Kartuma.

Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Hong Lei pa je danes dejal, da bo Peking na jug Sudana poslal svoje opazovalce, ki bodo spremljali referendum. Kitajska je močno zainteresirana za razvoj dogodkov v Sudanu, ki je tretji največji proizvajalec nafte v podsaharski Afriki, poroča AP.

Referendum 9. januarja je del mirovnega sporazuma iz leta 2005, ki je po 21 letih končal krvavo državljansko vojno med muslimanskim severom ter pretežno krščanskim in tradicionalnim jugom Sudana. V državljanski vojni je umrlo več kot dva milijona ljudi, štirje milijoni pa so bili pregnani z domov.