Oktobra letos je bilo izdanih 74.892 veljavnih delovnih dovoljenj za tujce, od tega največ v gradbeništvu 28.952. Največ delovnih dovoljenj je Slovenija izdala državljanom Bosne in Hercegovine (38.516), Hrvaške (8679) ter Makedonije (6546).

"V primerjavi z oktobrom 2008, ko se je začela kriza, se je število delovnih dovoljenj znižalo za 15.857, kar pomeni, da so gradbena podjetja v času krize v prvi vrsti odpuščala delavce migrante, ki niso imeli osebnega delovnega dovoljenja," je poudarja Goran Lukič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.

Ker se je obseg del v gradbeništvu zaradi krize skoraj prepolovil, bo po oceni sindikalistov v naslednjem letu ostalo brez dela več tisoč gradbenih delavcev. Opozarjajo pa tudi na potrebo po izboljšanju bivalnih pogojev tujih delavcev v Sloveniji.

Človeka dostojno življenje

Da tuji delavci pri nas zaživijo človeka dostojno življenje, je po mnenju Lukiča potrebno čim prej sprejeti uredbo o minimalnih bivalnih pogojih za tujce, katere podlaga bo nov zakon o zaposlovanju in delu tujcev, ki ga bo vlada predstavila do konca leta.

Lukič se je zavzel še za čim prejšnjo ratifikacijo sprememb Sporazuma o socialnem zavarovanju med Slovenijo in BiH, ki sta ga v petek podpisala ministra za delo obeh držav. Sporazum omogoča delavcem migrantom brez stalnega bivališča v Sloveniji uveljavljanje pravice do denarnega nadomestila in tudi vstop v sistem obveznega zdravstvenega zavarovanja.

Poostriti se morajo pogoji za ustanavljanje novih gospodarskih subjektov, razširiti pa se morajo tudi delo in pristojnosti inšpekcijskih služb. Sindikalisti predlagajo še razmislek o spremembi zakonodaje, po kateri bi bila odločba inšpektorja tudi izvršilni naslov.

Kako je z nadzorom?

Z vidika nadzora dela tujcev z republiškega inšpektorata za delo pojasnjujejo, da se temeljni delovnopravni predpis zakon o delovnih razmerjih uporablja za vsa delovna razmerja med delodajalci s sedežem v Sloveniji, in pri njih zaposlenimi delavci.

"Tuji delavci so tako v smislu zakona, ob predpostavki, da izpolnijo z ostalimi predpisi določene pogoje za zaposlitev, v Sloveniji povsem izenačeni z domačimi delavci," je povedal glavni republiški inšpektor za delo Borut Brezovar.

V letu 2009 so inšpektorji za delo opravili 9965 inšpekcijskih nadzorov, ugotovili 6013 kršitev ter izrekli 5199 ukrepov, od tega 1769 ureditvenih odločb, 207 odločb o prepovedi opravljanja delovnega procesa oz. uporabe sredstev za delo do odprave nepravilnosti, 2239 plačilnih nalogov in 984 odločb o prekršku. Posebna pozornost je že vrsto let posvečena dejavnosti gradbeništva, kjer že nekaj let beležijo največ kršitev.

Preberite še: Brezposelni delavci za 12 kvadratnih metrov plačujejo 345 evrov najemnine.