"Človeško dostojanstvo je temelj človeške svobode. To spoznanje je bistvena prvina univerzalnega pomena človeških vrednot krščanskega izročila," je v nagovoru ob obisku v okviru tedna univerze dejal predsednik republike.

Ob tem je poudaril vlogo krščanstva na razvoj vzgoje in izobraževanja pri nas, saj brez tega "ne bi moglo priti do ustanovitve prve slovenske univerze v polnem pomenu te besede". Teološka fakulteta, kot pravi, ni samo hiša katoliškega znanstvenega zavoda, ampak je tudi obča slovenska hiša duhovnih ved in proučevanja starožitnosti.

Temeljna sporočila krščanstva so v zgodovini zahodne civilizacije in zgodovini našega naroda tako globoko utemeljena, da njihovemu obstoju niso mogli groziti z uničenjem niti najtežji ter krivic in nasilja najbolj polni časi slovenske zgodovine, je dejal.

V svojem predavanju se je spomnil tudi krivic, ki so se teološki fakulteti zgodile "pod oblastjo ideologije, ki se je morala v prid in zadoščenje vseh umakniti z zgodovinskega prizorišča". "Imamo veliko bolečih spominov in vsakdo ima pravico do svojih. Dobro pa bi bilo, če bi te spomine bolj spoštovali in manj povezovali z našimi današnjimi političnimi temami, političnimi razpravami in polemikami," je poudaril.

Pri političnih razpravah o našem bivanju in o naši prihodnosti po njegovem mnenju potrebujemo bolj vsestranski razmislek in dialog. Prav tako potrebujemo globlji premislek o "najbolj pravični obliki in pomenu načela ločenosti med državo in cerkvijo oz. verskimi in svetovnonazorskimi skupnostmi". "Ločenost nikakor ni izločenost," je poudaril. Država in verske skupnosti lahko po njegovem prepričanju sodelujejo, ob tem pa je poudaril pomen medsebojnega spoštovanja.

V medijih so po njegovih besedah verske skupnosti, predvsem Katoliška cerkev, občasno izpostavljene posmehovanju, obtoževanju in napačnemu prikazovanju, "za hip se zdi, da verjetno bolj, kot je bilo to v času komunizma". "To je senčna stran svobode javnega obveščanja, ki ne prizanaša nikomur, je dejal.

Ob tem je poudaril, da slovenska država in njeni predstavniki nimajo nobenih diskriminatorskih ali vernim državljanom neprijaznih namer, "ampak želimo vse rojake pritegniti k skupnim naporom za ureditev slovenske državne in družbene hiše". So pa po njegovih besedah včasih izrečene neupravičene kritike Katoliške cerkve predvsem na gospodarskem in finančnem področju. Nobene morebitne preiskave ali nadzora ni mogoče apriorno razlagati kot sovražnosti države do verske skupnosti, nobena verska skupnost ni izvzeta iz državnega nadzora, saj to pomeni zaščito, ki jo država daje državljanom, je dejal predsednik.

V odgovorih na vprašanja poslušalcev je omenil priložnost za socialno podjetništvo in poudaril pomen medsebojnega spoštovanja, ki je "nujen pogoj začetka reševanja problemov". Prednostna praktična aktivnost pri nas pa je danes po njegovem mnenju krepitev pravne države.