Mnenje omenjenega oddelka bi po mnenju poslancev koalicije volivcem olajšalo odločitev glede referenduma. "Oddelek lahko namreč s svojimi neodvisnimi strokovnimi mnenji poda stališče o skladnosti zakona s standardi EU, to pa je zelo pomembna informacija, ki bi lahko olajšala odločanje volivcev in volivk na referendumu," so zapisali poslanci.

Možnost tovrstnega preverjanja je po njihovem mnenju legitimna in v praksi poznana, poleg tega pa se je Slovenija na Beneško komisijo, sicer pravno svetovalno telo Sveta Evrope, že obračala. "Vlada je leta 2000 zaprosila za uradno mnenje o našem volilnem zakonu, Madžarska pa je na primer zaprosila za uradno mnenje o njihovem zakonu o varovanju nacionalne manjšine," so zapisali.

Pobudo so na odbor naslovili poslanec Zares Franco Juri, poslanka SD Andreja Rihter in poslanec LDS Ljubo Germič.

Ministrica za kulturo pa je vsem predlagateljem, ki po novem zakonu o RTVS neposredno predlagajo predstavnike v svet RTVS, danes poslala pismo, v katerem jih seznanja s ključnimi zakonskimi določili novega zakona in pojasnili o poglavitnih nesporazumih in zavajajočih trditvah, so sporočili z ministrstva.