Kot je danes na novinarski konferenci dejala Jerajeva, je ministrica za kulturo Majda Širca skupaj z ostalimi pripravljavci novega zakona o RTVS izbrala "bypass način", ki bo po različnih kanalih, tudi preko civilne družbe, zagotovil prevlado politike v organih zavoda.

Po besedah Jerajeve izbor zastopnikov civilne družbe, ki ga je pripravila ministrica in ga vključila v zakon, ne daje upanja, da gre za civilno družbo, ki je neodvisna od politike. Poslanka SDS je dejala, da v številnih primerih vodijo društvene organizacije posamezniki, ki so bili ali so še vidni politiki koalicijskih strank. Jerajeva je posebej omenila Janeza Kocijančiča, Antona Anderliča in Matejo Kožuh Novak.

Jerajeva se tudi ni strinjala, ker novi zakon o RTVS povečuje upravo zavoda in s tem po nepotrebnem povečuje tudi stroške. Po njenih besedah se z novim zakonom tudi izgublja transparentnost financiranja nacionalne RTV hiše. Ko bo zavod ustvaril izgubo, bo to pokrila država, v primeru dobička pa si bo tega razdelila uprava, je dodala.

Prejšnji zakon o RTVS iz leta 2005, ki so ga volivci potrdili na referendumu, je vzpostavil stabilnost zavoda RTVS, kar pa ne velja za novi zakon, je menila Jerajeva. Ob tem je znova poudarila, da bo SDS v kampanji pozvala volivce, naj se v čim večjem številu udeležijo referenduma in glasujejo proti novemu zakonu.