"Po parafiranju sporazuma s Policijskim sindikatom smo vse dopoldne prejemali proteste reprezentativnih sindikatov, ki so ocenili, da parcialno urejanje vprašanj posameznih plačnih skupin ni ustrezno. Ker so sindikati glede enotnega plačnega sistema očitno zelo neusklajeni, je vlada sklenila, da ministrstvo za javno upravo v sodelovanju z reprezentativnimi sindikati in resornimi ministrstvi pripravi sistemske spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju, in sicer tako, da se bo pristojnost za konkretno urejanje plač javnih uslužbencev posameznih plačnih skupin in podskupin prenesla na resorne ministre," je povedala Pavlinič-Krebsova. Po njenih ocenah je enoten plačni sistem neobvladljiv, obenem pa "ovira tako oblast kot javne uslužbence pri njihovem razvoju".

Predsednik vlade Borut Pahor je potrdil, da je dal včeraj "zeleno luč za začetek reforme plačnega sistema". "Dogodki zadnjih mesecev so pokazali, da je posebnost Slovenije, ki ureja plačni sistem s kolektivno pogodbo, sicer plemenit poskus, vendar pa v kriznih časih velika ovira za gospodarjenje z javnimi financami," je ocenil Pahor. Reformo, ki naj bi se začela na začetku prihodnjega leta, bo vlada, kot je zagotovil, vodila v dialogu s socialnimi partnerji.

"Samomorilski ukrep vlade"

Janez Posedi, vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja, je povedal, da smo v Sloveniji enotni plačni sistem uvedli zaradi večje transparentnosti in nižjih stroškov. "Če to primerjam z letalom, lahko rečem, da se je vlada namesto za dodajanje goriva odločila za prisilni pristanek. Da bo ta cenejši, je zelo malo verjetno," je dejal Posedi.

Predsednik sindikat Glosa Doro Hvalica ocenjuje, da se je vlada odločila za samomorilsko akcijo. "Takšni odločitvi bo sledila anarhija. Najmočnejši sindikati bodo izsilili največji kos kruha, to pa bo državo stalo bistveno več, kot jo stane danes," meni Hvalica, ki napoveduje, da se bodo zahteve po enotnem plačnem sistemu "zaradi nevzdržne situacije" povrnile v manj kot desetih letih.

Drugače meni Branimir Štrukelj, predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja (KSJS) in glavni tajnik SVIZ. "V SVIZ smo že ves čas ostri kritiki nepravičnosti, nekonsistentnosti in nedomišljenosti sedanjega sistema, zato ga za vsako ceno ne bomo branili. Če pa bo do sprememb prišlo, bo za nas pogoj ohranitev pravic zaposlenih. Upravičeno se namreč bojimo, da je v ozadju zgolj namera vlade, da razveljavi sedanje kolektivne pogodbe," je dejal Štrukelj.

Ena največjih napak prejšnje vlade

Stroka je v nasprotju z večino sindikatov naklonjena ukinitvi enotnega plačnega sistema. Bojan Bugarič z ljubljanske pravne fakultete odločitev vlade pozdravlja, sprašuje pa se "zakaj je zanjo potrebovala več kot dve leti". "Enotni plačni sistem je ena največjih strateških napak. Vlada je namesto pričakovane transparentnosti in racionalizacije dobila okoli vratu mlinski kamen, obenem pa je enotni plačni sistem tudi "misija nemogoče". "Kdo naj namreč ve, kakšna morajo biti plačna razmerja?" se sprašuje Bugarič. Posledica "birokratsko in umetno postavljenih plačnih razmerij" so po njegovi oceni vedno novi apetiti, pri čemer vsak popravek sistema sproži nov plaz zahtev.

S tem, da je enotni plačni sistem daleč največja napaka prejšnje vlade, se strinja tudi ekonomist Jože Mencinger, nekdanji rektor ljubljanske univerze. "Postavitev vseh skupin po enem kopitu je nesmiselna, saj posamezni sistemi delujejo različno. Na tak način so ustvarili podlago za stalne prepire, saj ni mogoče, da bi bila kdaj katera koli skupina zadovoljna," ocenjuje Mencinger. Tako on kot Bugarič menita, da mora vlada posameznim sistemom zagotoviti avtonomijo in nadzirati skupno maso plač.