Ministrica je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnila, da se je vlada dopoldne seznanila s protesti sindikatov posameznih poklicnih skupin, ki so ocenili, da parcialno urejanje vprašanja plač za posamezne poklicne skupine ni ustrezno.

Kot je ugotavljala ministrica, so sindikati očitno zelo neskladni v svojih prizadevanjih tudi glede enotnega plačnega sistema. Zato je vlada ministrstvu za javno upravo naložila, da v sodelovanju z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja in resornimi ministrstvi pripravi sistemske spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju tako, da se bo pristojnost za konkretno urejanje plač javnih uslužbencev posameznih plačnih skupin in podskupin prenesla na resorne ministre.

Ministrica je pojasnila, da se je pokazalo, da je enoten plačni sistem neobvladljiv. Zato po njenih besedah ni druge možnosti kot resno pristopiti k pogovoru, kako spremeniti ta sistem, ki je po njenem ovira tako oblast kot uslužbence pri njihovem razvoju.

Stavka se po taki odločitvi vlade nadaljuje, je za STA pojasnil predsednik Policijskega sindikata Branko Prah. Svet sindikata je dopoldan sicer soglasno potrdil v sredo parafirani sporazum, zato so ga po Prahovih besedah imeli tudi namen čim prej podpisati.

Odločitev vlade Prah ni želel konkretneje komentirati, saj še niso dobili uradne obrazložitve. A dejal je, "da nas v Sloveniji nič več ne more presenetiti". Tudi to ne, da vladna stran parafira sporazum, naslednji dan pa ga ne potrdi, je dodal.

Kako bodo postopali v nadaljnjih pogajanjih z vlado, Prah še ni znal pojasniti. Več bo jasno v torek, ko se bodo člani sindikata ponovno srečali na stavkovnem odboru.

Policisti so v času stavke izrekli dve tretjini manj glob

V mesecu, ko so nekateri policisti namesto glob izrekali opozorila in opomine, so izrekli približno dve tretjini manj glob kot v enakem obdobju lani. Tako so med 16. septembrom in 15. oktobrom izrekli okoli 10.000 glob, medtem ko je povprečje v letu 2009 znašalo približno 30.000 glob mesečno, so sporočili iz Sindikata policistov Slovenije.

Po ocenah Sindikata policistov Slovenije je proračun države zaradi nespametnega ravnanja vlade samo v enem mesecu izgubil približno toliko, kot če bi zaposlenim v policiji izplačali celotno tretjo četrtino odprave plačnih nesorazmerij.

Policija namreč z globami v proračun letno prispeva okoli 70 milijonov evrov oz. okoli 5,8 milijona evrov mesečno. V mesecu od začetka policijske stavke pa je znašal okoli 1,9 milijona evrov. Tretja četrtina odprave plačnih nesorazmerij za zaposlene v policiji pa pomeni dva odstotka osnovne plače oz. okoli 5,1 milijona evrov skupaj.

Ob tem v sindikatu policistov poudarjajo, da se vlada kljub vsemu ni rešila plačila tretje četrtine. Stališča sindikatov, da so javni uslužbenci do nje upravičeni s 1. oktobrom 2010 in jo morajo dobiti izplačano pri oktobrski plači, so namreč potrdili mnogi eminentni pravni strokovnjaki. V sredo pa je tudi računsko sodišče vlado opozorilo, da bo morala v primeru neizplačila in neuspele tožbe javnim uslužbencem izplačati tudi obresti, so zapisali v sporočilu za javnost.

Ker policisti, kot tudi ostali v javnem sektorju, pri oktobrskih plačah ne bodo prejeli izplačila tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij, so se v Sindikatu policistov Slovenije 16. oktobra odločili pozvati policiste, naj "pri kaznovalni politiki in pri izrekanju glob upoštevajo težak socialni položaj ljudi v teh težkih kriznih časih in se v okviru zakonskih možnosti mesec dni namesto glob odločajo za izrek opozoril in opominov".

V Policijskem sindikatu Slovenije pa so se 27. oktobra pridružili stavki javnega sektorja. Policijski sindikat in vlada sta sicer v sredo parafirala sporazum o reševanju stavkovnih zahtev. Sporazum bo v četrtek na nujni seji obravnaval svet sindikata, in če ga bo potrdil, bo podpis sporazuma predvidoma sledil prihodnji teden.