Da bo reforma postala zakon, jo mora podpisati še francoski predsednik Nicolas Sarkozy. Do tega pa verjetno še ne bo prišlo takoj, saj so opozicijski socialisti napovedali ustavno presojo.

Presojo o skladnosti reforme s splošnimi pravnimi načeli pred pristojnim telesom, ustavnim svetom, je danes napovedal vodja poslanske skupine socialistov v narodni skupščini Jean-Marc Ayrault.

Zaradi postopka pred ustavnim svetom, ki so ga sicer v Elizejski palači predvideli, pa bo po napovedih francoskih medijev zakon v veljavo stopil šele sredi novembra.

Minister za delo Eric Woerth je kljub temu današnje glasovanje v senatu označil za zgodovinsko. Razprava o reformi je sicer v senatu trajala kar 143 ur oz. 16 dni.

Medtem Francozi proti reformi protestirajo že mesece. Zadnji val protestov in stavk je Francijo zajel 12. oktobra, zaradi njega pa so se v državi med drugimi soočili s težavami v železniškem in letalskem prometu, pomanjkanjem goriva in krizo s smetmi.

Demonstracije so se v torek nekoliko umirile, kljub temu pa jim še ni videti konca. Sindikati so namreč za četrtek pozvali k še enemu množičnemu uporu, ki naj bi ga ponovili tudi 6. novembra.

Najbolj sporen del reforme je postopen dvig upokojitvene starosti s sedanjih 60 na 62 let do leta 2018. Tisti, ki niso plačevali zadostnih prispevkov, pa se bodo namesto pri 65 lahko upokojili šele pri 67 letih.