Novico, da so se delavci v petih rafinerijah vrnili na delo, je sporočil francoski notranji minister Brice Hortefeux. Dodal je, da se oskrba z gorivom, ki je bila v minulih dveh tednih močno motena, počasi normalizira.

"Zjutraj so delovale tri rafinerije, zdaj jih deluje pet," je bil po poročanju francoske tiskovne agencije AFP zadovoljen Hortefeux. Kljub vnovičnemu zagonu delovanja rafinerij pa bo za normalno proizvodnjo goriva potrebnih še več dni. "To zahteva čas, a vseeno napredujemo," je dejal Hortefeux.

Francoska finančna ministrica Lagardeova je medtem danes ocenila, da so protesti in stavke, ki so po njenih ocenah povzročili za 400 milijonov evrov izgub, začeli izgubljati zagon. V mestu Marseille so se tako na delo vrnili smetarji, potem ko je njihov sindikat zaradi "higiene in varnosti" v ponedeljek odločil, da se stavka konča.

Smetarje čaka 9000 ton smeti

Smetarji se bodo morali lotiti 9000 ton smeti, ki so se v zadnjih dveh tednih nabrale na ulicah. Po ocenah mestnih oblasti bo za to, da bo drugo največje francosko mest znova podobno samemu sebi, potrebnih vsaj pet dni, navaja ameriška tiskovna agencija AP.

Pri protestih, ki so Francijo zajeli 12. oktobra, pa še naprej vztrajajo francoski študentje, ki so danes demonstracije organizirali v 20 mestih.

Sindikati pa so k še enemu dnevu množične stavke pozvali za četrtek, ko bo sicer po pričakovanjih pokojninska reforma že dokončno sprejeta. Oba domova naj bi namreč dokončno različico reforme potrdila v sredo. Že danes bo o zadnjem osnutku dokončno odločil senat, ki je sicer reformo po dolgotrajni večdnevni razpravi sprejel v petek.

Najbolj sporen del reforme je postopen dvig upokojitvene starosti s sedanjih 60 na 62 let do leta 2018. Tisti, ki niso plačevali zadostnih prispevkov, pa se bodo namesto pri 65 lahko upokojili šele pri 67 letih.