Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP so se zaposleni v treh od 12 zaprtih rafinerij, ki so sodelovali v protestih proti pokojninski reformi, odločili končati stavko. Policija je medtem odstranila vse blokade skladišč goriva, je potrdilo francosko združenje naftne industrije. Ukaz o odstranitvi blokad je že prejšnji teden izdal francoski predsednik Nicolas Sarkozy, policija pa je danes odstranila še zadnje blokade.

Zaradi stavke v rafinerijah in blokade skladišč je motena oskrba najmanj tretjine bencinskih črpalk v Franciji, država pa je prisiljena uvažati večje količine goriva. Namesto običajnih največ 25 tisoč ton goriva jih namreč zdaj dnevno uvozi 100 tisoč ton.

Postopek sprejemanja reforme se nadaljuje

Medtem pa se nadaljuje postopek sprejemanja sporne pokojninske reforme, ki je na ulice prignala na milijone Francozov. Potem ko je predlog reforme v petek zvečer za nacionalno skupščino potrdil še senat, je danes posredovalni odbor obeh domov parlamenta oblikoval predlog zakona. Tega bo po poročanju nemške tiskovne agencije dpa najverjetneje v torek dokončno potrdil senat, v sredo pa še nacionalna skupščina, s čimer bo postopek sprejemanja pokojninske reforme končan.

Reforma predvideva, da se bodo Francozi lahko upokojili v starosti 62 let in ne več v starosti 60 let kot doslej, medtem ko so se bodo tisti, ki so vplačali premalo prispevkov, lahko upokojili pri 67 in ne več pri 65 letih.

Prevideno tudi zvišanje davkov

Poleg zvišanja upokojitvene starosti reforma predvideva tudi zvišanje davkov za osebe z najvišjimi dohodki ter davkov na kapitalske dobičke.

Stavke in protesti zaradi napovedane reforme so Francijo zajeli 12. oktobra, po ocenah francoske vlade pa so državo že stali več kot tri milijarde evrov. Francoska finančna ministrica Christine Lagarde je danes povedala, da stavke francosko gospodarstvo dnevno stanejo med 200 in 400 milijonov evrov.

Kljub opozorilom pa so sindikati za četrtek že napovedali nove demonstracije proti reformi in splošno stavko po vsej Franciji.