"Upam, da se bodo potrdila moja pričakovanja. Ne vodovodni ne klimatski sistem ne ustrezata potrebam bolnišnice," je dejala Žličarjeva, ki meni, da Onkološki inštitut v celoti potrebuje nov vodovod. Spomnila je, da imajo ves čas težave z legionelo, železom in cinkom v vodi, ter dodala, da ves čas skrbijo za ustrezno pretočnost in ostale ukrepe za preprečevanje teh težav, kar pa ne pomaga trajno. "Morda uspemo koncentracijo legionele na enem koncu spraviti do boljših rezultatov, a se pojavi na drugem koncu," je ponazorila. Triindvajset mrtvih rokavov pri vodovodu so odpravili, ne morejo pa identificirati nekaterih, ki niso "na dosegu rok". Doslej je imel Onkološki inštitut zaradi odpravljanja težav z vodo 364.000 evrov stroškov, od tega letos 64.000 evrov. Odločitev, ali bodo od izvajalca gradbenih del SCT terjali povračilo teh stroškov, bo odvisna tudi od poročila, ki so ga prejeli včeraj. Unovčenje bančnih garancij je na drugi strani stvar odločitve ministrstva za zdravje kot investitorja.

Tudi več dosedanjih strokovnih mnenj glede klime kaže na napake pri sami zasnovi. V minulih letih so imeli bolniki in zaposleni težave, ker je bilo bodisi prehladno bodisi prevroče, je spomnila Žličarjeva, pritoževali pa so se tudi zaradi pihanja z vseh strani. Nekatere od pomanjkljivosti je SCT sicer že odpravil, a po besedah Žličarjeve še vedno ne gre za "dobro delujoč" sistem prezračevanja in klimatizacije. "Pregrevajo se nekateri prostori, ki se ne bi smeli," je pojasnila.

Onkološki inštitut bo, kot kaže, letos posloval pozitivno. Z različnimi varčevalnimi ukrepi bodo na letni ravni dosegli več kot milijon evrov prihrankov, pričakuje Žličarjeva. Med drugim so s spremembami delovnega časa zmanjšali količino nadurnega dela: "To pomeni, da vsi niso hkrati v službi, ampak se delovni čas prilagaja potrebam delovnega procesa".