"Nenavadno je, da se nas napade med raziskavo, ki še ni končana. Vmes lahko samo rečemo, da so rezultati vzpodbudni, a še ne moremo reči nič dokončnega," se je Miro Denišlič odzval na stališče zdravnikov Nevrološke klinike UKC Ljubljana, da je njihovo početje nesprejemljivo.

Izboljšanje pri skoraj vseh bolnikih

Do sedaj so v okviru klinične raziskave, za katero so dobili odobritev Komisije RS za medicinsko etiko in s katero so seznanili Razširjeni strokovni kolegij za nevrologijo, poseg širjenja ven opravili pri 50 bolnikih. Osemintrideset bolnikov je imelo napredujočo obliko MS, za katero ni učinkovitega zdravila, 12 bolnikov pa je imelo blažjo obliko MS. Tri mesece po posegu so izboljšanje stanja opazili pri 48 bolnikih: izboljšala se je stopnja prizadetosti, hitrost hoje, zmanjšale so se težave z mokrenjem, utrujenostjo, manj je bilo mišičnih krčev, izboljšal se je vid. "Na gibljivost očesnih zrkel ni mogoče vplivati zavestno," je Denišlič zavrnil mnenje, da je izboljšanje stanja mogoče pripisati predvsem placebo učinku. Zoran Miloševič, ki opravlja širjenje ven, je povedal, da so zapleti pri tem možni, a je v rokah izkušenega zdravnika možnost zapletov majhna. Pri njihovih bolnikih zapletov doslej ni bilo. "Sprašujejo me, zakaj sem to začel, če pa nismo prepričani, da ti posegi koristijo bolnikom. A nekdo mora začeti in mislim, da smo mi k temu pristopili na pravi način," je prepričan.

Na vprašanje, kako komentirajo, da so zožitve ven našli tudi pri drugih nevroloških bolnikih in celo pri zdravih ljudeh, je Denišlič odgovoril, da je to res. A pri enem od bolnikov, ki so mu zaradi ponovnega poslabšanja stanja mesec dni po posegu opravili ponovni poseg, so odkrili dve novi zožitvi na venah, kjer zožitev prej ni bilo. "Nekaj se dogaja. Morda te zožitve dodatno vplivajo na bolezenski proces. Zato je treba raziskovati naprej," je povedal. In še: "Mi zagovarjamo zdravljenje z zdravili in bolnikom svetujemo, naj zdravila jemljejo tudi po posegu. A verjetno se na tem področju ponuja nova možnost zdravljenja."

Zakaj nam odrekate zdravljenje?

Na tiskovni konferenci se je zbralo veliko bolnikov z MS, tudi takih, ki so poseg že opravili. Zakaj tak žolčni odziv ljubljanskih nevrologov, je vprašal bolnik Peter Manojlovič. "Od 2500 bolnikov z MS v Sloveniji jih le 500 dobiva zdravila, pri drugih zdravila niso učinkovita in umirajo na obroke. Če sem odrasel človek, imam pravico do zdravja in življenja. Zakaj mi to kratijo? Moja stvar je, ali bom šel na poseg ali ne. Komu sem jaz s tem naredil škodo?"

Enako je povedala Ruža Barič. "Bila sem na berglah, obsojena na to, da postanem invalid. Vsak dan sem bila bolj hroma in grozilo mi je, da bom morala nehati delat. Tri mesece po posegu spet delam osem ur, sem brez omejitev, nisem invalid. Hodim v visokih petah. Za poseg smo se odločili prostovoljno, dobili mnogo več, kot smo pričakovali, in ne žalite nas zato, ker smo imeli pogum, da smo se odločili za zdravljenje," je bila jezna.

Na poseg širjenja ven v Medicorju čaka še 50 bolnikov, vendar nadaljnja usoda klinične študije še ni znana. "Tudi mi smo ljudje in nas to prizadene. Raziskava bo trajala še dve leti, ker moramo bolnike pregledovati na tri mesece, vprašanje pa je, koliko novih bolnikov bomo še lahko vzeli," je povedal Denišlič. Nadaljevanja projekta si želi tudi Zorčeva, a bi za natančnejšo diagnostiko potrebovali poseben, skoraj 100.000 evrov vreden ultrazvočni aparat, vendar že posege širjenja ven - eden stane 4000 evrov - zagotavljajo iz sredstev Medicorja. Želijo si tudi sodelovanja s kolegi nevrologi, vendar so ti za te pobude gluhi. Tako se ni nihče odzval vabilu na tiskovno konferenco, prav tako razen enega niso pregledali nobenega bolnika po tem, ko je opravil poseg.