V ponedeljek je upravni odbor banke sklical izredno sejo, na kateri se je izvedelo, da Alessandro Profumo, ki je sinonim Unicredita, ne uživa zaupanja Dietra Rampla, predsednika banke. Toda Profumo je še enkrat presenetil in s položaja vodje uprave odstopil, še preden se je včeraj zvečer ponovno sestalo vodstvo banke.

Kot smo že poročali, se je usoda Alessandra Profuma začela obračati pred desetimi dnevi. Takrat je, na zahtevo centralne banke, uprava Unicredita začela proučevati transakcije, s katerimi je Lybian Investment Authority (LIA upravlja libijski premoženjski sklad) odkupila dva odstotka banke. Delež LIA v Unicreditu se je v zadnjih dneh še povečal (2,5 odstotka), tako da ima Libija (pet odstotkov je pred letom in pol odkupila libijska centralna banka) zdaj v lasti kar 7,5 odstotka in je prva delničarka Unicredita. Centralna banka je zaradi tega zahtevala pojasnilo, vodstvo Unicredita pa si je med sestankom pred desetimi dnevi vzelo čas, da zadevo prouči do konca meseca. V ponedeljek se je vodstvo banke z največjo hitrico sestalo in napovedalo zamenjavo Profuma.

Dieter Rampl, ki je v Unicredit prišel po nakupu njegove banke HypoVereinsbank (leta 2005), je svojemu šefu uprave očital netransparentnost v poslovanju z Libijci. Po mnenju nemškega predsednika banke (in ostalih nemških delničarjev ter članov nadzornega odbora) bi uprava morala biti seznanjena z namero Libijcev. Toda Profuma, ki je pred desetimi dnevi zagotavljal, da Libijcev ni povabil on, je ščitil italijanski zakon o borznem poslovanju bank. Ta absolutno prepoveduje notranje trgovanje in šefu uprave daje velika pooblastila. Nekateri opazovalci menijo, da je libijski delež le izgovor za revanšo nemških delničarjev, ki so v Unicreditu v vse bolj zapostavljenem položaju. Po drugi strani pa naj bi v zavezništvo z Ramplom stopili tudi italijanski delničarji, ki so blizu Bossijevi Severni ligi. Ta je po zadnjih volilnih uspehih napovedala, da se bo lotila prevzema bank. Unicredit je bil njihova prva tarča, libijski vstop pa bi lahko tovrstne ambicije zavrl. Ne glede na pravi razlog zamenjave Profuma pa opazovalci vodstvu Unicredita očitajo naglico, s katero je podleglo zahtevam revanše željnih delničarjev. Unicredit bi pred odstavitvijo Profuma moral najti njegovo nadomestilo. Nestabilnost največje banke lahko povzroči dodatne težave deželi, ki se ji obeta velika politična kriza, pravijo poznavalci. Takšnega mnenja je bil včeraj tudi Giulio Tremonti, finančni minister, ki se zaveda, da bo Italija pred koncem leta morala refinancirati svoj veliki javni dolg. Kriza v vodstvu njene največje banke bo namreč Italijo še bolj izpostavila spekulacijam na mednarodnem finančnem trgu. Do zaključka redakcije še ni bilo jasno, kdo bo zamenjal Alessanda Profuma, ki so ga italijanski mediji že označili za zadnjega od politike neodvisnega bankirja Italije.