Je pa Pahor s predsednico in predsednikoma koalicijskih strank včeraj že opravil kratko razpravo o kandidatu za novega gospodarskega ministra. Želi, da bi Lahovnika nasledila oseba, ki razmišlja s svojo glavo, je suverena osebnost in uživa zaupanje strokovne in laične javnosti, pa tudi, da bi bil to človek, ki je sposoben igrati kolektivno politično igro. Ker gre za koalicijsko vlado in ker je bil Lahovnik minister iz kvote stranke Zares, ima pri izbiri kandidata za ministra po besedah premierja prednost druga največja koalicijska stranka, vendar pa ta prednost ni izključna. Pahor želi, da bi novega ministra imenovali še pred začetkom poletnih počitnic. O rekonstrukciji vlade pa premier ne razmišlja, saj ukvarjanje vlade same s sabo v sedanjem času ne pride v poštev. Če pa bi ugotovil, da pri delu kakšnega ministra škriplje, se bo morda odločil še za kakšno zamenjavo.

Matej Lahovnik je pri pojasnjevanju razlogov za odstop s položaja ministra za gospodarstvo včeraj spomnil, da je pred časom na predsednika vlade naslovil pismo, v katerem je opozoril na problem, ki se nanaša na integriteto dela posameznih članov vlade, še isti dan pa nato izstopil iz stranke Zares. Ob izstopu iz koalicijske stranke je ponudil odstop s položaja ministra, ki pa ga Pahor sprva ni sprejel. "Vendar pa se je kasneje izkazalo, da gre vendarle za koalicijsko vlado in da so tudi očitno želja in pričakovanja stranke Zares drugačna v koaliciji," je pojasnil Lahovnik. Izpostavil je, da njegov namen ni bil kakor koli ovirati delo koalicije ali vlade ali celo povzročiti, da bi se koalicija ukvarjala sama s sabo, temveč opozoriti na problem, ki je po njegovem mnenju pomemben za dolgoročni razvoj Slovenije. Ker je obstajala velika verjetnost, da se bo ukvarjanje koalicije z njegovo ministrsko funkcijo nadaljevalo, je Lahovnik ocenil, da je smiselno, da sam potegne potezo in nepreklicno odstopi.

Lahovnik: Tisti, ki težave povzročajo, ostajajo

Na očitke Golobiča na Lahovnikov račun pa je dosedanji gospodarski minister dejal, da skušajo v Sloveniji diskreditirati tistega, ki opozarja na probleme, tisti, ki pa težave in probleme povzročajo, pa ostajajo na svojih položajih. Tudi minister Golobič je pokazal, kakšna načela in vrednote ima, ko je lagal celotni slovenski javnosti, da ima 10-odstotni delež nekje na Nizozemskem v družbi Ultra. "Tudi ko je bilo to razkrito, ni ponudil svojega odstopa niti kot predsednik stranke niti kot minister. To zgovorno kaže, kakšne vrednote zastopa in kako je to skladno s tistim, kar je govoril pred volitvami. Pogosto citira filozofa Tarasa Kermaunerja, govoril je o principu samoomejevanja, očitno je pri tem mislil na druge, sebe pa je iz tega izvzel. Jaz z njim ne mislim več polemizirati. Na vladi, na tistih, ki ostajajo, je, da ta problem razrešijo ali pa s tem problemom živijo in za to prevzamejo odgovornost. Je pa način Golobičevega političnega delovanja znan in jaz sem ga pričakoval," je dejal Lahovnik, ki razmišlja, da bi zaključil svojo politično pot in se "vrnil v stroko".

Dosedanji gospodarski minister je tudi poudaril, da je s premierjem Pahorjem vedno dobro in korektno sodeloval. Čeprav je velikokrat odkrito povedal svoje mnenje in včasih z javnostjo celo odkrito delil različna stališča, je predsednik to vedno toleriral. "S tega vidika je verjetno najbolj prijazen in tudi korekten, toleranten šef, kar sem jih imel in kar jih bom imel," je še dodal.

Na vprašanje, ali visokošolski minister Gregor Golobič še uživa njegovo zaupanje, je Pahor odgovoril, da Golobič svoje delo na ministrstvu opravlja zelo zavzeto in predano. Če ga ne bi, potem bi predlagal njegovo zamenjavo. Ali pri delu ministra Golobiča prihaja do nepravilnosti, pa morajo po besedah Pahorja ugotavljati pristojne institucije. Po njegovem je prav, da se tega lotijo pristojne institucije in ne politika. Zagotovil je, da bo storil vse, da bodo zadevo raziskali. Na vprašanje, ali se mu zdi moralno, da podjetje, ki je v delni lasti ministra, kandidira na javne razpise države, pa je dejal, da "če menimo, da je neka stvar nemoralna, je pa zakonita, spremenimo zakon". Problemi, ki jih je Lahovnik glede Ultre opisal v pismu, po Pahorjevih besedah niso nastali čez noč in bilo je kar nekaj poti, da se stvari uredijo. "Sam sem človek, ki želim problem, če naletim nanj, rešiti in ga ne prelagam na drugega. Morda je ostal neki manevrski prostor tudi Mateju Lahovniku, da bi problem rešil drugače kot z odstopom," je še dejal premier.

Posledice bo pokazal čas

Gregor Golobič pa je bil včeraj glede Lahovnikovega odstopa redkobeseden. Posledice Lahovnikove odločitve bo po njegovih besedah pokazal čas. "Do konca mandata je še nekaj časa, s tem ali onim ministrom, z menoj ali brez mene ima stranka dovolj možnosti, da se ohrani na političnem prizorišču," je dejal Golobič.

Ministrica za kulturo iz vrst stranke Zares Majda Širca pa je včeraj izpostavila, da je v času, v katerem smo, odgovornost toliko večja in jo je treba izkazovati, ne pa popuščati in odhajati v najtežjih časih. Tudi nekateri ministri iz drugih strank menijo, da bi moral Lahovnik v teh težkih časih vztrajati, a hkrati tudi dodajajo, da nihče ni nenadomestljiv.