Golobič pravi, da bo nacionalni visokošolski program, ki ga pripravljajo, dolgoročnejši od dosedanjih, saj bo pripravljen od leta 2011 do leta 2020: "To je pomemben vidik, ki ima vsebinske posledice. Doslej smo imeli nacionalne programe za petletna obdobja." Pravi, da so se reform lotili zato, ker je težko, in ne zato, ker je lahko.

Odzivi na napovedane spremembe iz izhodišč visokošolskega programa so po njegovem mnenju pričakovani. Vendar pa poziva tiste, ki jim predlagane spremembe morda niso všeč, naj povedo, kako bi bilo mogoče brez precejšnjih sprememb doseči bistveno izboljšanje stanja v visokošolskem prostoru.

Trenutno stanje visokošolske mreže ocenjuje kot nedomišljeno in tudi do marsikakšnega okolja krivično: "Najhuje je to, da je država s financiranjem dala mladim neredko lažno sporočilo, da te programe financira, ker jih potrebuje in da bodo diplomanti po koncu študija našli delo." Pri tem poudarja, da ni nasploh proti nastajanju novih visokošolskih programov, vendar gre za zelo odgovoren in dolgoročen premislek.

Na vprašanje, kako bo sprejet vladni rebalans proračuna vplival na doseganje postavljenih razvojnih ciljev, odgovarja, da je najpomembneje, da se niso bili prisiljeni odpovedati nobenemu pomembnemu projektu in so predvsem zamaknili nekatera izplačila.

Golobič meni, da trenutno v visokem šolstvu gostuje nemalo ljudi, ki nimajo študentskih ambicij, ki so tam predvsem ali izključno zaradi statusa. To želijo odpraviti in potem, ko ne bo več takšnih "študentov", se bo zmanjšalo tudi njihovo skupno število. "To prinaša prihranek denarja, ki gre zdaj v visokem šolstvu za nevisokošolske namene. Obseg tega denarja želimo v visokem šolstvu zadržati, a za kakovost, ta pa stane," pravi.

Glede ponovne kandidature za predsednika stranke Zares, Golobič odgovarja, da bo kandidiral zaradi odgovornosti do dela, ki da so ga skupaj dobro zastavili, in do ljudi, ki so jim to delo zaupali. Z afero Ultra ni obremenjen in pravi, da je bila afera, ki je bolj afera o vsem drugem kot o Ultri, namenjena politični diskvalifikaciji.

O napetostih v koaliciji pa meni, da so svojevrstna kakovost, ki zlasti v kriznih časih preprečuje odločitve, ki bi lahko precej poslabšale življenja ali perspektive posameznih skupin ljudi. "Z zavedanjem teh napetosti smo šli v koalicijo in prepričan sem, da jih zmorem zdržati do konca mandata", je še dejal Golobič.