Po mnenju Tanka je Pahor s svojo nepremišljeno in lažno izjavo v soboto izvršil pritisk na vrhovno sodišče. Izjava pa je sporna tudi z vidika ustavnega načela delitve oblasti, saj bi moral predsednik vlade sodni veji oblasti pustiti, da svoje funkcije v celoti izvršuje samostojno in neodvisno, poudarja poslanec.

Vlado med drugim sprašuje, kje, kdaj in na kakšen način je premier pridobil informacije o vsebini odločitve vrhovnega sodišča. Prav tako ga zanima, ali se je premier opravičil državnemu tajniku Svetega sedeža, kardinalu Tarcisiu Bertoneju za zavajanje in kako si vlada ob omenjenem dejstvu prejudiciranja sodne odločitve predstavlja načelo delitve oblasti.

Bertone, ki je bil pretekli vikend na svojem prvem obisku v Sloveniji, se je v soboto srečal tudi s Pahorjem.

Pahor Bertoneju o sedežu nunciature

Po pogovoru sta sogovornika odnose med Vatikanom in Slovenijo označila za dobre. Pahor pa je sporočil tudi, da je po desetih letih rešeno vprašanje sedeža apostolske nunciature, saj je vrhovno sodišče o njen dokončno razsodilo 2. junija. Bertone je izrazil zadovoljstvo nad to novico in poudaril, da bo to v korist ljudem, ne Cerkvi.

Kot je v ponedeljek po sestanku s predsedniki sodišč z ljubljanskega območja povedala začasna predsednica vrhovnega sodišča Alenka Jelenc Puklavec, je vrhovno sodišče 3. junija kot prednostno obravnavalo civilno zadevo, povezano s sedežem nunciature, vendar odločbo še pišejo.

Z vrhovnega sodišča pa so naknadno sporočili, da je osnutek odločbe v izdelavi in bo izdan v predvidenem zakonskem roku. Izid zadeve po njihovih navedbah tako še ni znan. Vrhovnemu sodišču prav tako "ni znano, od kod predsedniku vlade informacija o vsebinski odločitvi oziroma vsebini odločanja, saj sodišče o tem ni niti obveščalo niti moglo obveščati nikogar", so še zapisali.

Primer že drugič pred vrhovnim sodiščem

Vrhovno sodišče je 3. junija obravnavalo in odločilo o vprašanju lastninskega razmerja na nepremičnini med tožečima strankama Zapletal in toženo stranko Mestno občino Ljubljana (MOL). Ker je bil omenjeni primer pred vrhovnim sodiščem že drugič, so o njem odločali prednostno.

Za sedež nunciature je predvidena stavba na Ulici stare pravde v Ljubljani, kjer v podstrešnem stanovanju živi zakonski par Zaletel. Ta je lani jeseni na vrhovno sodišče vložil predlog za revizijo sodbe, s katero je višje sodišče ugodilo pritožbi MOL na januarsko sodbo okrožnega sodišča v Ljubljani ter zavrnilo osnovni tožbeni zahtevek zakoncev za priznanje njune lastninske pravice za omenjeno podstrešno stanovanje.