Gre za redni desetletni popis kmetijstva, je danes na novinarski konferenci v Ljubljani povedala vodja oddelka za statistiko kmetijstva na državnem statističnem uradu Barbara Kutin Slatnar. Zbrane podatke bo prvič mogoče primerjati s predhodnimi podatki, zbranimi v popisu leta 2000, veliko uporabno in analitično vrednost pa jim bo dala tudi možnost primerjave s podatki iz popisov, ki jih v letih 2009 in 2010 izvajajo ostale članice EU.

Popis kmetijstva je edini celoviti vir podatkov s tega področja v Sloveniji, je poudarila Barbara Kutin Slatnar. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja sicer tudi razpolagata z nekaterimi podatkovnimi viri o kmetijstvu, vendar niso celoviti, saj zajemajo le podatke o tistih kmetijskih gospodarstvih, ki so jih dolžni sporočati oz. imajo lasten interes za to.

To je tudi vzrok, da bodo popisovalci v mesecu in pol obiskalo 95.000 kmetijskih gospodarstev, medtem ko imamo po uradnih statističnih podatkih v Sloveniji le približno 75.400 kmetijskih gospodarstev.

Popis bo potekal pod geslom Vsaka kmetija šteje, saj na statističnem uradu ugotavljajo, da je v Sloveniji veliko število manjših in srednje velikih družinskih kmetij, ki pa h kmetijski proizvodnji prispevajo zelo pomemben delež. Družinske kmetije, ki redijo do pet govedi, denimo predstavljajo več kot 35 odstotkov vseh, ki redijo govedo, družinske kmetije, ki redijo do pet prašičev, pa celo 70 odstotkov vseh, ki redijo prašiče.

Popis bo potekal tako, da so vsem kmetijskim gospodarstvom, zajetim v popis, že poslali obvestilno pismo z glavnimi informacijami o popisu in o brezplačni telefonski številki za morebitne dodatne informacije ali vprašanja. V torek se bo na teren podalo 600 popisovalcev, ki bodo podatke o kmetijskem gospodarstvu neposredno vpisovali v prenosne računalnike.

Statistični urad bo na terenu zbral le del podatkov, predvidenih za zajem s popisom kmetijstva 2010. Nekatere podatke bodo namreč pridobili iz dostopnih, kakovostnih administrativnih virov.