Minister je po srečanju slovenskim novinarjem v Bruslju povedal, da je komisarju pojasnil, kako daleč je Slovenija s pripravo lastne strategije razvoja kmetijstva v obdobju 2014-2020. Prvi povzetki te strategije po njegovih besedah kažejo, da je precej usklajena s stališči komisarja.

Temeljni skupni stališči sta, da je prva naloga kmetijstva proizvodnja hrane za prebivalce, a da je treba krepiti tudi njegovo večnamensko vlogo, ter da je za uspešno izvajanje skupne kmetijske politike ključno zagotoviti stabilen obseg proračunskih sredstev vse do leta 2020.

Komisar je aprila zagnal tudi javno razpravo o prihodnosti skupne kmetijske politike, ki sproža polemike glede višine kmetijskih subvencij, da bi se posvetoval z vsemi zainteresiranimi stranmi, preden se začnejo težavna pogajanja o deležu za kmetijstvo v proračunu EU po letu 2013.

Nedavna javnomnenjska raziskava Eurobarometer je sicer pokazala, da velika večina Evropejcev in Slovencev podpira subvencije za kmete. Pomoč kmetom podpira 88 odstotkov Slovencev, 43 odstotkov pa jih celo meni, da bi jo bilo treba v prihodnjih desetih letih povečati.

Minister je komisarju predstavil temeljna slovenska izhodišča, pri čemer se je zavzel za ohranitev neposrednih plačil kot sistemske podpore, ki omogoča stabilne razmere v kmetijstvu pa tudi ukrepe za zaščito posebnosti, ki jih ima Slovenija veliko in jih mora ščititi tudi v prihodnje.

Prav tako je minister poudaril, da so za Slovenijo ključni tudi ukrepi za razvoj podeželja, tako z vidika ohranjanja konkurenčnosti kot zaradi velikega, kar 74-odstotnega deleža območij z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost.

Slovenija mora po ministrovih besedah kmetovanje ohraniti tudi na območjih z omejenimi možnostmi za kmetovanje, saj je oskrba s hrano v Sloveniji minimalna in komaj sledimo načelu prehranske varnosti; poleg tega pa je to pomembno tudi za reševanje socialnih vprašanj in trajnostni razvoj.

Minister Židan je komisarja tudi povabil v Slovenijo in ta je po njegovih besedah zatrdil, da bo prišel. Minister je v Slovenijo povabil tudi nemško ministrico za hrano, kmetijstvo in zaščito potrošnikov Ilse Aigner, s katero se je prav tako sestal danes v Bruslju.

Minister se je sicer tudi prvič udeležil rednega zasedanja ministrov EU za kmetijstvo in ribištvo. Glavni temi zasedanja sta bili položaj žensk v kmetijstvu in evropski model agroživilske proizvodnje.

V povezavi s prvo temo je minister pojasnil, da je enakost žensk v Sloveniji rešena tako na ustavni kot zakonodajni ravni ter da Slovenija izvaja operativni nacionalni načrt o vlogi žensk na podeželju, pri čemer je eno od vodil načelo pozitivne diskriminacije.

Glede evropskega agroživilskega modela pa je povedal, da temelji na visokih standardih, ki znižujejo ekonomičnost evropske proizvodnje v primerjavi s tretjimi trgi. Minister je poudaril, da so ti visoki standardi minimalni standardi in da je treba razpravljati o povečanju ekonomičnosti na dva načina - z zmanjševanjem administrativnih ovir in prenašanjem standardov na tretje države.