Sicer pa tudi po tokratni anketi Vox populi, ki jo za časnik Dnevnik in POP TV opravlja agencija Ninamedia, med strankami najbolje kaže SDS. Ta bi, če bi bile volitve v nedeljo, prejela 19,1 odstotka preferenc, kar pa je za poldrugi odstotek manj kot aprila. Na drugem mestu se je vladna SD z 18 odstotki zopet precej približala SDS, medtem ko ostale stranke precej zaostajajo.

Največjima strankama sledijo LDS s 5,4 odstotka preferenc, Zares (4,2), SNS (4,1), DeSUS (3,1) in SLS s poltretjim odstotkom. Dobrih 40 odstotkov vprašanih še ni opredeljenih oziroma se volitev ne bi udeležilo.

Delo vlade večina še vedno ocenjuje kot neuspešno (58,2 odstotka), ob 8,5 odstotka neopredeljenih pa se je nekoliko zvišal delež tistih, ki delo ministrske ekipe ocenjujejo pozitivno. Slednjih je bilo tokrat 33,3 odstotka.

Več o rezultatih Vox populija v jutrišnji tiskani izdaji Dnevnika!

Janša opozarja na neenotnost Slovencev glede sporazuma

Prvak SDS Janez Janša je na shodu ob 20. obletnici prvih večstrankarskih volitev poudaril, da je enotnost, ki je vzdržala 20 let, v tem trenutku zaradi soliranja sedanje vlade postavilo na kocko eno temeljnih pridobitev slovenske osamosvojitve, to je suverenost na celotni mejni črti, katere del je tudi teritorialni izhod v mednarodne vode.

Janša je v Idriji še poudaril, da smo bili Slovenci tedaj, ko smo bili razdeljeni, vedno lahek plen tujcev. "Enotni pa smo lahko vedno dosegli karkoli. In to enotno jedro je zdržalo natanko dve desetletji," je še dejal Janša.

"Od teh velikih vprašanj je v dvajsetih letih ostalo nerešeno le vprašanje naše južne meje. To vprašanje pa je danes bolj odprto, kot je bilo ob osamosvojitvi. Ob dogovorih o meji, kar naj bi zapisali v ustavni odločbi, pred razglasitvijo samostojnosti je bilo nekaj dilem o tem, kje poteka meja na kopnem, nikakršnih dilem pa ni bilo glede tega, komu pripada Piranski zaliv in glede tega, da ima Slovenija teritorialni izhod v teritorialne vode," je še poudaril Janša.

Prvi predsednik Demosove vlade po prvih večstrankarskih volitvah Lojze Peterle je poudaril, da Slovenci tedaj nismo bili zamudniki. "Tedaj smo vedeli, kaj je naše. Tudi sedaj ne zahtevamo več od tega, kar smo imeli, vendar tudi ne želimo izgubiti tega, kar je naše," je še dejal Peterle.

Prisotnim na idrijskem trgu so spregovorili še predsednica NSi Ljudmila Novak in predsednik SLS Radovan Žerjav ter sedanji in nekdanji poslanec z Idrijsko-Cerkljanskega Rado Likar in Janez Podobnik. V Idriji so pričakovali, da bo okrog 1000 zbranim spregovoril tudi Ivan Oman, ki pa ga ni bilo.

Predsednik SLS Radovan Žerjav je povedal, da je žalostno predvsem dejstvo, da se za celovitost Slovenije bori le polovica Slovencev. Novakova pa je poudarila, da smo premalo enotni ob tako pomembnih odločitvah, kot je arbitražni sporazum, in da se premalo dela na tem, da bi k sodelovanju povabili tudi druge, ki jih skrbi za prihodnost Slovenije, kot je bilo to pred dvajsetimi leti.