Kot pojasnjujejo v LDS, bo arbitražni sporazum zagotovil Sloveniji ureditev mejnega vprašanja tudi na morju. V stranki so prepričani, da bo Slovenija dobila več kot uporablja danes, in sicer polovico Piranskega zaliva.

"Kljub temu da ne razpolagamo s celotnim Piranskim zalivom, lahko ladje vseeno nemoteno plujejo v/iz Luke Koper in gotovo bo tako tudi v prihodnje. V severnem Jadranu velja shema ločene plovbe, ki jo opredeljuje Anconska konvencija in plovba v Luko Koper se, ne glede na arbitražne odločitve, ne bo spremenila," je v današnjem sporočilu za javnost zapisal generalni sekretar LDS Uroš Petohleb.

Po njegovih navedbah Luko Koper ogroža "predvsem 'casino' gospodarska politika SDS, ki je preko svojega vidnega člana Roberta Časarja po 'Prijateljskih' cenah kupovala zemljišča, ki jih luka sploh ne potrebuje". "Luko, enako kot Intereuropo (z Janševim političnim zaupnikom Andrejem Lovšinom na čelu), Hit, Istrabenz in druge stebre primorskega gospodarstva, ogroža 'šank' politika in klientelizem, ne pa arbitražni sporazum!" so prepričani v LDS.

Argumentacija nasprotnikov sprejema arbitražnega sporazuma po ocenah LDS kaže, da so odnosi s Hrvaško že skoraj 20 let na mrtvi točki tudi zato, ker je to "preveč dragocen demagoški notranjepolitični moment, da bi se mu slovenska populistična desnica odpovedala". V LDS zato upajo, da je dozorel čas, da se to vprašanje umakne z dnevnega reda domačih dnevnopolitičnih obračunavanj.

Predsednik SDS Janez Janša je v pogovoru za sobotno izdajo Žurnala 24 zagotovil, da Slovenija v primeru sprejetja arbitražnega sporazuma na referendumu 6. junija ne bo dobila teritorialnega stika z odprtim morjem. Če Slovenija izgubi stik z odprtim morjem, bo Luka Koper po njegovem mnenju dobila "status pristanišča v notranjih vodah, ki imajo malo boljši status kot vode jezera".