Kot je dejal Janša, ta sporazum Sloveniji odreka pravico teritorialnega dostopa do mednarodnih voda in gre za zgodovinsko pravico Slovencev, ki nikoli doslej ni bila tako zanikana. Napovedal je, da bo SDS v prihodnjih tednih naredila vse, da z argumenti predstavi svoja stališča širši javnosti, stranka se bo zavzela tudi za čim boljšo udeležbo na junijskem referendumu.

Glede gradiva o arbitražnem sporazumu, ki so ga volivci ta teden prejeli od državne volilne komisije, je Janša pojasnil, da h gradivu ni priložen noben zemljevid, torej to, kar je vlada podpisala z arbitražnim sporazumom.

"Oni ne znajo narisati ta zemljevid, v slovenski pravni ureditvi pa je zelo jasno napisano, kakšna je današnja suverenost Slovenije na morju in vemo, kaj je naša zgodovinska pravica. Tisto, kar je nesporno slovensko, se zdaj postavlja pod vprašanje. Temu gradivu manjka ključni del, ki je pomemben za volivce," pravi Janša.

Zanj je alternativa arbitražnem sporazumu njegova zavrnitev, saj bi na ta način Slovenija dobila manevrski prostor za nova pogajanja s Hrvaško. Tudi na hrvaški strani, tako Janša, se je v minulih dneh slišalo nekaj razumnih besed, da bi bilo treba sesti za mizo, če bo arbitražni sporazum na referendumu zavrnjen. Skozi dvostranska pogajanja s Hrvaško mora Slovenija po Janševih besedah ohraniti zgodovinsko pravico dostopa do odprtega morja in ne nekega stika, ki lahko pomeni karkoli.