"Tatovi, tatovi!" so vzklikali desettisoči v demonstracijah pred grškim parlamentom in ministrski predsednik George Papandreu jih je prvič doslej poslušal. Po sedmih mesecih na čelu vlade je premier upošteval zahteve zaradi korupcije razjarjene množice in za nepravilnosti sicer krivil predvsem predhodno vlado, njene korumpirane politike in poslovneže, vendar kritiko obrnil tudi na lastne vladne strukture.

28.000 evrov za ministrove zavese, minister bo kaznovan

"Minister je za zavese v vladni pisarni plačal 28.000 evrov, minister bo kaznovan," je v četrtek v parlamentu napovedal Papandreu. Javnomnenjske raziskave namreč kažejo, da so Grki sicer pripravljeni sprejeti tesno zategovanje pasu, da bi se rešili iz dolžniške krize, ki pretresa vse območje evra, če bodo tisti, ki jih zanjo krivijo, plačali svoje dolgove. Če se bo grška vlada tega lotila, bo morala spremeniti zakonodajo, ki ščiti tudi parlamentarne poslance in se soočiti z odporom v svoji lastni socialistični stranki, razvajeni zaradi moči, ki jo je imela v 80. in 90. let. "Bo grški premier to res zmogel storiti?" se sprašujejo analitiki. "Nima druge izbire," pravi Kostas Panagopoulos, vodja javnomnenjskega inštituta ALCO, "ljudje hočejo kri, in če jim je ne bo dal, bo tekla njegova lastna."

Nemški parlament odprl blagajno

Predsednik nemške države Horst Köhler je včeraj podpisal zakon, ki sta ga pred tem sprejela oba domova nemškega parlamenta. Za zakon, ki sprošča posojila v višini 22,3 milijarde evrov posojil v naslednji treh letih je v poimenskem glasovanju podprla večina poslancev krščanske unije, liberalcev in zelenih, levica (Die Linke) je glasovala proti, socialdemokrati so se večinoma vzdržali. Takoj po glasovanju so se evroskeptiki pritožili pri ustavnem sodišču. Tožba ima le malo možnosti za uspeh, razen če bi sodišče odredilo, da se v času sodnega postopka posojila ne smejo začeti izplačevati. V spodnjem domu francoskega parlamenta so včeraj prav tako podprli zakon za odobritev posojil in sprostili 3,9 milijarde evrov posojil Grčiji za letošnje leto. Italijanska vlada je sprostila 14,7 milijard evrov posojil za obdobje treh let, vendar mora parlament v Rimu to namero potrditi v naslednjih 60 dneh. Enako je storila tudi španska vlada, namestnica ministrskega predsednika Maria Teresa Fernandez je včeraj sporočila zeleno luč za 9,8 milijarde evrov, zakon mora potrditi še španski parlament. Nizozemski parlament je včeraj z večino potrdil pomoč v višini 4,7 milijarde evrov, prav tako parlament v Belgiji, in sprostil 2,8 milijarde evrov pomoči Grkom. Belgijska vlada je že sprejela zakon, s katerim prispeva v lonec pomoči 2,8 milijarde evrov, parlament naj bi zakon potrdil v kratkem.