Pred obravnavo na plenarnem zasedanju bo predlog zakona o ratifikaciji arbitražnega sporazuma v sredo obravnaval še odbor za zunanjo politiko, nato pa ga v skladu z dogovorom predsednikov parlamentarnih strank čaka še naknadni zakonodajni referendum.

Poslanke in poslanci bodo na aprilskem zasedanju med drugim obravnavali še letni plan razvoja obnavljanja avtocest za leto 2010 ter pod drobnogled vzeli poročilo o delu komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb za leto 2008, so odločili na kolegiju predsednika DZ Pavla Gantarja.

Prav tako bo DZ opravil splošno razpravo o noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi, s katero želi poslanska skupina SDS omogočiti referendumsko izrekanje tudi o posameznih določilih ali delih zakona.

Splošna obravnava bo na aprilskem zasedanju še o noveli zakona o odvzemu in presaditvi delov človeškega telesa zaradi zdravljenja, ki jo je v parlamentarno proceduro vložil državni svet. Z njo pa bi bil umrli opredeljen kot možni darovalec organov, če v njegovem življenju ni bilo podanega izrecnega nasprotovanja postopkom za darovanje.

V drugi obravnavi se bodo poslanke in poslanci opredelili do zakona o upravljanju kapitalskih naložb države, s katerim se bo upravljanje kapitalskih naložb države preneslo z ministrstev na novoustanovljeno agencijo.

Drugo obravnavo naj bi opravili še o zakonu o prenosu pokojninskih pravic, noveli zakona o varnosti cestnega prometa, noveli zakona o vrtcih ter zakonu o pogrebni dejavnosti in upravljanju pokopališč.

Noveli zakona o plačilnih storitvah in sistemih ter o zdravstvenem varstvu rastlin, ki sta prav tako uvrščeni na zasedanje, DZ obravnava po skrajšanem postopku. Zakon o javnem skladu RS za kulturne dejavnosti na tej seji čaka sklepno odločanje. Na dnevni red pa je uvrščen še odlok o ustanovitvi Sveta za varstvo okolja RS.

Tanko bi vladi dal neko sugestijo

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je sicer na današnjem kolegiju predsednika DZ ob določanju zadev za aprilsko zasedanje predlagal, da bi vladi dali neko "sugestijo", da pospeši pripravo ukrepov izhodne strategije. Tako pa so po njegovih besedah seje DZ s tega vidika relativno prazne.

Posebej je omenil zakon o poroštvih RS za financiranje investicij gospodarskih družb ter novelo zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju, ki bi ju vlada glede na rok, ki si ga je sama postavila, po njegovih navedbah že morala poslati v DZ.

Generalni sekretar vlade Milan Cvikl je zagotovil, da bo DZ zakone dobil pravi čas. Vendar pa želijo, kot so se zavezali tudi v resoluciji o normativni dejavnosti, hkrati z zakoni pripraviti ustrezne podzakonske akte in opraviti javno razpravo, zakone pa, če bo mogoče, sprejeti po rednem postopku.

Ni naloga kolegija, da sprejema priporočila vladi in jo poziva, da pošlje ta ali oni zakon, je Tanku odgovoril predsednik DZ Pavel Gantar, ki ocenjuje, da so morda "preobremenjeni z miselnostjo", ki se je oblikovala ob vstopu v EU, ko je DZ zaradi prilagajanja pravnega reda moral obravnavati ogromno zakonov. Kvantiteta sam po sebi nujno ne prinese večje kvalitete, je menil Gantar.

Tanko je na kolegiju sprožil tudi vprašanje v zvezi z vabljenimi in razporeditvijo na slavnostni seji v DZ ob 20. obletnici prvih volitev. Po njegovih navedbah nekatere pomembne osebnosti iz tistega obdobja niso dobile vabil, prvi predsednik slovenske vlade pa je imel mesto v dvorani DS.

Po Gantarjevih besedah je bilo na sejo vabljenih okoli 200 ljudi in vsem ni mogoče zagotoviti mesta v dvorani DZ. Tudi sam pa je menil, da bi bilo v prihodnje bolje takšne dogodke zaznamovati na drugačen način - s proslavo ali akademijo v neki skupni dvorani, ker takšna ločevanja niso dobra. Seznam vabljenih je bil tokrat enak kot pri 15. obletnici in člani prvega predsedstva niso bili vabljeni, kar pa bi bilo po njegovem smiselno popraviti.