Za zgodovinski amandma k ustavi, ki naj bi v prihodnosti preprečil vpletanje vojaških voditeljev v politiko, je glasovalo vseh 292 na seji prisotnih poslancev 342-članskega spodnjega doma parlamenta. Zgornji dom naj bi o zakonu glasoval prihodnji teden in ga bo po pričakovanjih podprl.

Z zakonom se bo izničil 17. amandma k ustavi, s katerim je general Pervez Mušaraf leta 2003 okrepil svoje pristojnosti. Mušaraf, ki je oblast prevzel z državnim udarom leta 1999 in bil prisiljen k odstopu 18. avgusta 2008, je s tem amandmajem dobil pristojnost za razpustitev parlamenta in vlade. Zakon bo tudi izničil spremembe ustave, ki jih je po vojaškem udaru leta 1977 uvedel general Zia ul Hak.

Z zakonom se bo v državo vrnil parlamentarni sistem, ki je veljal leta 1973, ko je bila izvršna oblast v rokah premiera in poslancev, predsednik države pa je imel reprezentativno vlogo. Zakon namreč odpravlja pristojnosti, ki so bile predsedniku države dodeljene v času nekdanjih vojaških režimov Mušarafa in ul Haka, in jih prenaša na predsednika vlade. Sedanji predsednik Asif Ali Zardari tako ne bo več mogel odstaviti premiera, razpustiti parlamenta, imenovati vodjo volilne komisije in načelnika generalštaba vojske.

Slednje je še posebej pomembno za to državo, ki ima močno vojsko in v kateri so štiri vojaške udare izvedli načelniki generalštaba. Gre tudi za državo, ki je več kot polovico let v zadnjih 63 letih preživela pod oblastjo generalov, drugo polovico pa pod vodstvom civilnih oblasti, ki so blizu vojaškim, kar velja še danes.

Zakon bo omogočil tudi dvakratni mandat premiera. To bi nekdanjemu premieru Navazu Šarifu, odstranjenemu leta 1999 v državnem udaru Mušarafa, omogočilo ponovno potegovanje za mesto predsednika vlade.

Poleg tega zakon predvideva tudi večjo avtonomijo manjših provinc in preimenovanje severozahodne obmejne province v Kiber-Pahtonhva, s čimer bi radi ugodili tamkajšnjemu večinskemu paštunskemu prebivalstvu.

Po besedah premiera Jusufa Raze Gilanija, ki je vložil predlog zakona, bodo z novim zakonom odpravili neskladja, ki so ovirala vzpostavitev parlamentarne demokracije. Zakon sicer velja za enega redkih uspehov medstrankarskega sodelovanja v Pakistanu, predsednik Asif Ali Zardari pa je že v ponedeljek člane parlamenta pozval k njegovemu sprejemu.

Dokument, ki ga je Zardari označil za "poglaviten reformni zakon", naj sicer ne bi vplival na njegovo nizko priljubljenost v državi, ki se sooča z vse večjo politično nestabilnostjo in nasiljem. Pripeljal bi lahko celo do ponovne okrepitve pritiskov nanj zaradi številnih obtožb o vpletenosti v korupcijo.