Zakon o kazenskem postopku po navedbah poslanske skupine Zares določa, "da kadar so podani razlogi za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, za katero se storilec preganja po uradni dolžnosti, mora policija ukreniti potrebno, da se izsledi storilec kaznivega dejanja, da se storilec ali udeleženec ne skrije ali ne pobegne, da se odkrijejo in zavarujejo sledovi kaznivega dejanja in predmeti, ki utegnejo biti dokaz, in da se zberejo vsa obvestila, ki bi utegnila biti koristna za uspešno izvedbo kazenskega postopka".

V poslanski skupini Zares poudarjajo, da o izbrisu dela zapisa prisluhov, ki so prišli v javnost, po zakonu o kazenskem postopku odloča državno tožilstvo in ne policija. Prav to pa želijo prikazati v SDS in s tem vse breme prenesti na trenutno vodstvo policije, opozarjajo.

Kot so prepričani v poslanski skupini Zares, je preiskovanje poslancev povsem zakonito, saj po njihovem ne gre pozabiti na načelo enakosti pred zakonom, ki je določeno v 14. členu ustave. Ta člen namreč določa, "da smo pred zakonom vsi enaki, torej tudi poslanci sami", so še zapisali.

Poslanec SDS Vinko Gorenak je na torkovi novinarski konferenci predstavil razloge zahteve za sklic izredne seje državnega zbora, na kateri naj bi poslanke in poslanci razpravljali o sumu zlorabe policije v politične namene in o uporabi prikritih preiskovalnih ukrepov v DZ. Gorenak je med razlogi za sklic omenil tudi to, da je vlada na predlog policije odložila parlamentarni nadzor nad delom policije v zadevi Prijatelj-Jelinčič.