Pahor, ki razlogov za odhod LDS iz vlade sicer ne vidi, bo, kot je nakazal, zahteve izpolnil, vendar pa še vedno vztraja, da ga razlogi za zamenjavo generalne državne tožilke Barbare Brezigar niso prepričali, in si očitno glede tega, da bi podprl njeno razrešitev, ne bo premislil. Pri tem je opozoril, da pravosodni minister Aleš Zalar tega predloga v vladi sploh ni podal.

Odločili smo se za izstop iz koalicije – če predsednik vlade Borut Pahor do ponedeljka zahtev LDS ne bo izpolnil, bomo to storili brez nadaljnjih razprav, je po dvanajsturni razpravi na seji sveta stranke, ki se je zavlekla pozno v torkovo noč, dramatično napovedala predsednica LDS Katarina Kresal. Med drugim v LDS od Pahorja pričakujejo, da zagotovi normalne pogoje za delo vlade, ki naj odloča na sejah in ne na tiskovnih konferencah. Umik LDS v opozicijo ne bi bil konec sveta, temveč samo odločitev, da v vladi ne more izvajati politike, v katero v stranki verjamejo, je dodala Kresalova. Na seji sveta stranke je bila odločitev sprejeta brez glasu proti. Včeraj pa so tudi poudarili, da pričakujejo Pahorjevo pisno podporo vsem sklepom.

Razburjenje, ki ga je v koaliciji sprožil dramatični nočni ultimat LDS, je že dopoldne v parlamentu skušal umiriti premier Pahor, ki je prepričan, da krize v koaliciji ni in da vlada diha s polnimi pljuči: »Ko je vroče, je treba razmišljati s hladno glavo.« Iz magnetograma sestanka pri premierju, ki so se ga udeležili pravosodni minister Aleš Zalar, generalna državna tožilka Barbara Brezigar in višja državna tožilka Branka Zobec Hrastar, bo Pahor, kot je dejal, umaknil oznako zaupnosti, če se bodo s tem strinjali vsi udeleženci sestanka. Včeraj jih je že zaprosil, naj sporočijo, ali bi katere od navedb lahko ogrozile interes preiskave (govorili naj bi namreč tudi o zadevah, ki so v predkazenskem postopku), ter izrazil upanje, da bodo odgovorili čim prej in da bo magnetogram kmalu dostopen javnosti.

Pahor podpira tudi Zalarjevo reformo tožilstva, glede zahteve LDS, da javno podpre ministrovo poročilo o napakah in nezakonitostih Brezigarjeve, pa je premier dejal, da ga je vlada že sprejela. Ugotovitve tega poročila podpira tudi sam. Vendar pa ga razlogi za zamenjavo Barbare Brezigar niso prepričali. »Do tega mnenja imam bržkone pravico,« je dejal Pahor, ki ministru Zalarju sicer zaupa in si želi, da bi še naprej sodelovala, vendar pravi: »Tako kot ne zahtevam od njega, naj spremeni svoja stališča, pričakujem, da bo on spoštoval mojo pravico, da imam svoj pogled na to, kaj je prav in kaj narobe.«
Pahor ne vidi razlogov za odhod LDS iz koalicije, spoštuje pa njeno pravico, da se tako odloči. Kot je nakazal, pa bi ob morebitnem odhodu liberalne demokracije iz vlade SD predlagala predčasne volitve. Vendar pa je zaradi postopka razpustitve parlamenta škoda izgubljati čas, treba se je posvetiti nalogam, ki so pred nami, pravi Pahor.

Da so predčasne volitve, o katerih je v zadnjem času vse več špekulacij (da bi te razpisali jeseni skupaj z lokalnimi volitvami, se je v torek zavzel Janez Janša), »račun brez krčmarja«, pa je včeraj opozoril prvak Zares Gregor Golobič, ki je – kot je mogoče razumeti, z namenom umiritve žogice – za danes predlagal sestanek predsednikov koalicijskih strank. Na njem naj bi se prvaki strank pogovorili o nezadovoljstvu, kritikah ter o tem, »da se neha držati javnost v negotovosti glede stvari, ki niso tako dramatične, kot se zdi«. »Večje drame od tega, da Slovenija potrebuje vlado, ki bo bolj jasno definirala svoje cilje, si ne morem zamisliti. Vse drugo je politična igra,« je prepričan Golobič. Vprašanje, kdo je generalna državna tožilka, po njegovem ni prvorazredno politično vprašanje, odgovorna vlada, ki ima pred sabo zahtevne naloge, pa ne more viseti na nitki zaradi tega vprašanja.