Medtem ko nezadovoljstvo v stranki z delovanjem vladne koalicije in zlasti s predsednikom vlade Borutom Pahorjem traja že dalj časa, je bila povod za včerajšnji izredni seji organov stranke premierjeva nezaupnica pravosodnemu ministru Alešu Zalarju – po četrtkovi seji vlade je namreč Pahor dejal, da ga ministrovi argumenti za razrešitev generalne državne tožilke Barbare Brezigar niso prepričali.

Po naših informacijah sta oba člana vlade iz vrst liberalne demokracije, torej tako ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal kot minister za pravosodje Aleš Zalar, včeraj poudarila, da v tej vladi težko delata in se nagibata k odhodu stranke iz vlade. Da bi bila najboljša rešitev odhod, so ob prihodu na Brdo pri Kranju menili še nekateri člani stranke. Tako je podpredsednik LDS Slavko Ziherl ocenil, da je treba s takim predsednikom vlade in politično krizo, v katero je pripeljal državo, nekaj narediti. Tudi drugi člani LDS so včeraj izrekli veliko kritik in ostrih besed na račun premierja Pahorja, ki ga je Jelko Kacin označil kot »sončnega kralja, ki vsak dan preseneti slovensko in evropsko javnost z neko novo misijonarsko potezo«. Stranka pa bi se, tako Kacin, morala opredeliti do tega, »ali bo končno povedala, da je cesar nag, ali pa še ne«. Premierjeve besede in odločitev o generalni državni tožilki Barbari Brezigar ne vodijo h konstruktivnemu koncu, je menila tudi podpredsednica LDS Zdenka Cerar. Vodja poslanske skupine Borut Sajovic pa je na vprašanje, ali LDS še zaupa premierju, odgovoril, da o »zaupanju premierju nekaj povedo tudi javnomnenjske raziskave«.

Na drugi strani je predsednik sveta LDS Aleš Gulič ocenil, da položaj stranke v vladi »ni ravno dober, se pa da zdržati«. Slišati pa je bilo mogoče tudi napovedi, da se bo LDS odločala med čustvi in razumom: v prvem primeru bo zapustila koalicijo, v drugem pa kljub težavam ostala. Vztrajanju v vladi so bili po naših informacijah bolj naklonjeni tisti člani LDS, ki bi se ob odhodu stranke v opozicijo morali odpovedati sedanjim funkcijam. Tako bi na primer ob vrnitvi Kresalove v parlament poslanske klopi moral zapustiti Anton Anderlič, malo možnosti je tudi, da bi predsednik vlade v svojem kabinetu obdržal državnega sekretarja Jožefa Školča...

Ob morebitnem odhodu LDS iz vlade ta v državnem zboru ne bi več imela večinske podpore. Štiri koalicijske stranke – SD, Zares, DeSUS in LDS – imajo namreč petdeset poslancev, v primeru odhoda liberalne demokracije pa bi imela vladna koalicija le še 45 poslancev.