Iz sklepov, ki jih je sprejel svet stranke, "jasno izhaja, pod kakšnimi pogoji lahko še delujem v vladi kot minister in pod kakšnimi ne morem več", je dejal Zalar.

Pojasnil je tudi, zakaj sploh ni mogoče, da bi vladi podal predlog za razrešitev generalne državne tožilke Barbare Brezigar. Postopek se je sicer začel z njegovim poročilom o ugotovljenih kršitvah vodstvene dolžnosti generalne državne tožilke, a je vlada nato ugotovila, da s tem ne more nadaljevati zaradi nejasnega tožilskega zakona. "Postopek je v bistvu prekinjen in dokler ustavno sodišče ne odloči o tej zadevi, se ne more nadaljevati," je povedal Zalar v odgovoru na novinarsko vprašanje.

Dejal je še, da je tudi sam vladi pojasnil, da je prav gotovo potrebno spremeniti zakon o državnem tožilstvu, tudi ko gre za vprašanje imenovanja in razreševanja generalnega državnega tožilca. Vendar taka sprememba lahko velja le za naprej, nikoli pa ne more biti uporabljena retroaktivno, zlasti ne za tiste zadeve, ki so se začele v času, ko je veljal prejšnji zakon.

Magnetogram sestanka Pahorja s Zalarjem, Brezigarjevo in tožilko Branko Zobec Hrastar, s katerega želi LDS umakniti oznako zaupno, je po Zalarjevem pomemben zato, ker "podpira tisto, kar je sicer že zapisano v poročilu o ugotovljenih kršitvah".

Gregor Golobič bo premierju Pahorju predlagal sklic izrednega vrha koalicije

Vprašanje, kdo je generalna državna tožilka, ni prvorazredno vprašanje, na pogojevanje LDS za obstoj v vladi odgovarja prvak Zaresa Gregor Golobič. Predčasne volitve so "račun brez krčmarja", meni ter kot prioriteto izpostavlja nalogo vlade, da deluje odgovorno do svojih zavez. Premieru Borutu Pahorju bo predlagal sklic izrednega vrha koalicije.

Položaj je morda za koga dramatičen, a večje drame od tega, da Slovenija potrebuje vlado, ki bo bolj jasno definirala svoje cilje, jih postavila dovolj drzno, da bodo jutrišnji koraki imeli smisel, si ne morem zamisliti. Vse drugo je politična igra," je na novinarski konferenci na sedežu stranke dejal Golobič.

Po njegovih ocenah spor med generalno državno tožilko Barbaro Brezigar in pravosodnim ministrom Alešem Zalarjem ni zadeva, ki bi bila lahko razlog za diskusijo o obstoju koalicije. Sama procedura glede razrešitve generalne državne tožilke se mu ne zdi nič dramatičnega ali izrednega, "izredno pa je, če se temu poskuša dati takšne kvalifikacije".

Glede zadeve Brezigar-Zalar je Golobič dejal, da gre za zelo resno vprašanje, na kar je že opozoril. Pri tem pa je izpostavil, da bi morali o predlogu razrešitve Brezigarjeve odločati na vladi, a se po njegovih besedah to ni zgodilo, "ker minister predloga za razrešitev ni dal". Še več, nadaljuje, vlada je problem napotila na ustavno sodišče.

"Odgovorna vlada, ki ima pred seboj toliko nalog, ne more viseti na nitki zaradi tega vprašanja," je prepričan Golobič. Politizacija tega vprašanja tako po njegovem ne more nadomestiti vprašanja, zakaj se v tem Brezigarjeve ne gre po poti, ki je normalna in nič izredna.

Članice koalicije se morajo zavedati, da obstaja odgovornost, ki sega preko strankarskih meja

"Pomembno je, da se koalicija in vse članice koalicije zavedo, da obstaja odgovornost, ki sega preko strankarskih meja, da rešitev preko bližnjic ne obstaja ter bo treba v razmerjih, v katerih vlada deluje, prevzeti odgovornost in mandat korektno peljati naprej," je še poudaril prvak Zaresa.

Spomnil je na simboliko datuma osmega aprila, ki je v četrtek, saj na ta dan mineva deset let, odkar je bila takratnemu premieru Janezu Drnovšku izglasovana nezaupnica. Prav zaradi te simbolike bo Pahorju že danes predlagal, da za četrtek skliče sestanek predsednikov koalicijskih strank, da se "pogovorimo o stvareh, ki so odprte, o nezadovoljstvu, ki je očitno prisotno, o izrečenih kritikah in nehamo držati javnost v negotovosti glede stvari, ki niso tako dramatične, kot izgledajo".

Sam se sicer, kot pravi, ni ukvarjal s tem, ali bi Zares ostal v koaliciji, ki bi imela v DZ 45 glasov. Ključno po njegovem je, ali je predsednik vlade pripravljen voditi polovično vlado.

Pahor o zahtevah LDS: Zalarju zaupam, a imam svoj pogled na to, kaj je prav in kaj narobe

Premier Borut Pahor je v odgovoru na zahteve LDS predlagal, da se iz magnetograma pogovora z ministrom Alešem Zalarjem, Barbaro Brezigar in Branko Zobec Hrastar umakne oznaka zaupno, če se sodelujoči strinjajo. Kot poudarja, Zalarju zaupa in je podprl ugotovitve njegovega poročila na vladi, vendar ima svoj pogled na to, kaj je prav in kaj narobe.

"Razlogi za zamenjavo generalne državne tožilke me ne prepričajo," je v izjavi za medije ob robu seje DZ dejal Pahor in ob tem spomnil, da pravosodni minister Zalar na vladi nikoli ni predlagal njene zamenjave. Če bo to storil, bodo, kot napoveduje Pahor, o tem glasovali na vladi, na koncu pa bo tako odločitev sprejel državni zbor.

Kot pojasnjuje, so pogovor z Zalarjem, generalno državno tožilko Barbaro Brezigar in tožilko Branko Zobec Hrastar snemali na Zalarjevo pobudo, danes pa je udeležence sestanka v pismu prosil, naj sporočijo, ali so bile kakšne od njihovih navedb take, da bi lahko ogrozile interes preiskave. "V upanju, da bodo vse stranke to storile čim prej, menim, da bo ta magnetogram kmalu dostopen javnosti, ker zanj vlada velik interes," pojasnjuje Pahor.

Sam, kot poudarja, zadržkov glede magnetograma nima. Po njegovih besedah so se morali na sestanku nujno dotakniti nekaterih predkazenskih postopkov, zato je magnetogram označil za zaupen. "Če bodo sodelujoči ocenili, da nič, kar je bilo rečeno, ne moti preiskave ali gre proti interesu preiskave, potem tudi jaz nimam nobenih razlogov, da vsebina tega pogovora ne bi bila dostopna javnosti," pojasnjuje premier.

"Predsednik vlade težko oceni vse, kar pristojni ministri navedejo kot dejstva," je dejal in poudaril, da Zalarju zaupa in da si želi prihodnjega sodelovanja z njim. "Tako kot ima on neko končno presojo, kaj z dejstvi, če so točna, tako jo imam seveda tudi jaz. Tako kot ne zahtevam od ministra Zalarja ali kogarkoli drugega, da spremeni svoja stališča, tako seveda pričakujem, da bodo tudi moji kolegi spoštovali mojo pravico, da imam svoj pogled na to, kaj je prav in kaj narobe," poudarja premier.

Po njegovem mnenju v vrhu državnega tožilstva obstajajo nekatera odprta vprašanja, za katera bi si želel, da se odpravijo. Kot je prepričan, so ti problemi rešljivi z dialogom in s skupnim naporom.

Pahor, ki je sicer zahteve LDS imenoval predlogi, tudi napoveduje, da bo podprl reformo tožilstva, kot predlagajo v LDS. Ob tem je izrazil pričakovanje, da bo Zalar pri tem ambiciozen. "Mi si želimo imeti pravni red, v katerem bo državno tožilstvo delalo učinkovito, transparentno in nepristransko, kjer bodo organi pregona storili vse za to, da se bo učinkovito preganjalo vse oblike kriminala in uveljavljalo zakonitosti," poudarja Pahor.

O zapletih z LDS je dejal, da zlasti kritiki vlade radi pograbijo take dogodke kot dokaz, da se vlada ukvarja sama s sabo. "To ni točno, jaz se ukvarjam s stvarmi, ki so pomembne za prihodnost naših ljudi," poudarja. Po njegovem mnenju je zato treba ob takšnih dogodkih ohraniti mirno kri, ravnati preudarno, imeti živce in se pametno odločiti, kako naprej.

Na vprašanje, ali je vladna kriza zanj končana, je odgovoril, da je zanj sploh ni bilo. V LDS pa imajo, kot pravi, pravico, da ravnajo tako, kot mislijo in da njihovo odločitev spoštuje. Glede očitkov o sončnem kralju in podobnih je Pahor dejal, da ga to ne prizadene. "To morate biti sposobni prenesti stoično, to sodi k vašemu delu. Za to smo plačani," je pojasnil.

Erjavčev odziv na napoved LDS: Na tehtnici je kredibilnost Zalarja, stranke in premiera

Premier Borut Pahor se je zaradi ultimata LDS znašel v zelo težkem položaju, je danes za STA ocenil predsednik DeSUS Karl Erjavec. "Zdaj je na tehtnici kredibilnost ministra za pravosodje in stranke LDS na eni strani, na drugi pa kredibilnost premiera," je menil Erjavec, ki ne verjame, da Pahor lahko reče, da se je prejšnji teden zmotil.

"Če bo premier preklical svoje izjave, pomeni, da se breme nekredibilnosti, ki ga ima trenutno minister za pravosodje Aleš Zalar, ker pač ni prepričal predsednika vlade, da je generalna državna tožilka Barbara Brezigar kršila ustavo in zakon, sedaj lahko prevali na predsednika vlade, če bo spremenil svoje izjave," je pojasnil predsednik DeSUS.

Premier Pahor je po četrtkovi seji vlade, na kateri je ta v presojo ustavnemu sodišču poslala zakon o državnem tožilstvu, dejal, da ga argumenti, s katerimi je Zalar v poročilu in javnosti dokazoval domnevno nevestno in nezakonito delo Brezigarjeve, niso prepričali.

Kaj ultimat LDS pomeni za koalicijo, Erjavec v tem trenutku težko ocenjuje, ker, kot je dejal, ni jasno, kaj bo storil premier Pahor.

Če bi LDS izstopila iz koalicije, potem bi vlada v ožji sestavi po mnenju Erjavca zelo težko uresničila vse, kar mora glede na stanje gospodarstva, javnih financ in reform. "Tako da mislim, da bi to zelo otežilo vse procese, ki jih mora vlada izpeljati," je dodal Erjavec.

Velika koalicija pa se mu ne zdi verjetna. Kot je pojasnil, je s tem povezana vrsta problemov, od konceptualnih do praktičnih. Med drugim zato, ker ne ve, če bi se prvak opozicije v takem primeru strinjal, da ne bo predsednik vlade.