Predstavniški dom kongresa in senat sta lani sprejela predlog reforme. Začela so se pogajanja o uskladitvi obeh predlogov, usklajeni predlog pa bi moral na novo glasovanje v oba domova. A so demokrati vmes izgubili 60. glas, saj je sedež pokojnega Edwarda Kennedyja iz Massachusettsa osvojil republikanec Scott Brown.

Reforma se je zdela mrtva, še posebej zato, ker so navdušeni republikanci razglašali, da je ameriška javnost na njihovi strani in noče državnega prevzema "najboljšega" zdravstvenega sistema na svetu. Demokrati pa so spoznali, da jih novembra resnično čaka katastrofa na kongresnih volitvah, če reforme ne potrdijo, potem ko so zanjo porabili celo prvo leto predsedniškega mandata Baracka Obame.

Obama je pred dvema tednoma zavihal rokave in se podal na kampanjo za reformo, kar je pomagalo. Nastal je načrt, da bodo republikance, ki niso pokazali nobenega zanimanja za resno sodelovanje pri reformi, povsem obšli. Obama je podal neke vrste kompromisni predlog, pri čemer se je po letu dni vsaj opredelil glede tega, kaj podpira. Ta predlog je bližje senatnemu, ki ne predvideva uvedbe javne zavarovalnice, ki bi s konkurenco prisilila zasebne, da ne pretiravajo z odiranjem Američanov.

Obamov načrt je postal okvir za končni izdelek, do katerega nameravajo demokrati priti po posebnem postopku, ki v 100-članskem senatu zahteva le navadno večino in ne več 60 glasov, ki jih demokrati nimajo. Načrt je bil tak, da predstavniški dom potrdi senatni predlog, nato pa oba domova potrdita kompromisnega, pri čemer v senatu le z navadno večino. Vendar je nastal problem v predstavniškem domu, kjer levi demokrati ne podpirajo omejenega senatnega predloga, konservativni demokrati pa menijo, da omogoča zvezno financiranje splava.

Predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi je prišla na dan sedaj z novim manevrom, pri čemer bi demokrati potrdili pravilo, po katerem je senatni predlog potrjen brez glasovanja. To bi oklevajočim demokratom omogočilo, da se ne opredelijo glede senatnega predloga in bi ostala le še potrditev kompromisnega, za kar pa Pelosijeva potrebuje 216 od 235 demokratov v predstavniškem domu.

Do srede zvečer jih še ni imela, kljub Kucinichevi podpori. Kongresnik iz Clevelanda v ZDA velja za socialista, ker želi uvesti zdravstveni sistem po vzoru večine evropskih držav. To je državno zdravstvo. Kucinich je še pred tednom odločno zagotavljal, da reforme ne bo podprl, ker ne gre dovolj daleč. Nato ga je Obama popeljal v Ohio z letalom Air Force One in kongresnik si je premislil. V sredo je dejal, da bo glasoval za reformo, ker gre za stvari večjih razsežnosti, kot je njegovo nestrinjanje z Obamo.

Obama se mu je zahvalil, Pelosijeva pa upa, da bo to potegnilo za seboj tudi levičarske aktiviste. Bela hiša je dobila podporo za reforme tudi iz nepričakovane smeri. Okoli 40 članov predstavniškega doma je bilo proti reformi, ker menda senatni predlog omogoča zvezno financiranje splava. To trdi tudi katoliška škofovska konferenca. V sredo pa so ameriške nune pogumno povedale, da se s takšnim stališčem ne strinjajo.

Voditeljice 60 nunskih redov so v pismu, ki ga je objavila lobistična organizacija "Mreža, lobi za nacionalno katoliško socialno pravičnost" zapisale, da kljub lažnim trditvam senatni predlog ne daje denarja za financiranje splava. Izvršna direktorica Mreže sestra Simone Campbell je dejala, da gre za politiziranje in da nune vsak dan delajo z bolniki, ki nimajo zavarovanja in je zanje reforma odgovor na človeško potrebo na osnovi vere.

Na njihovi strani je tudi združenje katoliških bolnišnic, ki jih je v ZDA okoli 600. Združenje je sporočilo, da je senatni predlog dovolj dober, da prepreči zvezno financiranje splava. V bistvu pa gre za iskanje dlake v jajcu. Predlog predstavniškega doma narekuje ženskam, da za splav kupijo posebno polico, predlog senata, pa da znotraj obstoječe police posebej plačajo premijo za splav, če to želijo.

Od 40 konservativnih kongresnikov, so se doslej trije opredelili za reformo. Med njimi tudi kongresnik slovenskega rodu iz Minnesote James Oberstar. Trenutno čakajo še na oceno stroškov in vpliva na proračun reforme s strani kongresnega urada za proračun. Če bo ugodna, bo predstavniški dom verjetno ukrepal do začetka prihodnjega tedna. Republikanci, kot je vodja senatne manjšine Mitch McConnell, sicer opozarjajo demokrate, da jih bo glas za reformo pokopal. Vendar mu Obama odgovarja, da ne namerava upoštevati republikanskih nasvetov glede politične prihodnosti demokratov.