Veber nam je sinoči povedal, da morata s predsednikom vlade nekatere stvari še doreči, končno odločitev, ali bo postal minister ali pa bo raje ostal v dvojni poslansko-županski vlogi, bo sprejel predvidoma do konca tedna. Sicer pa tokrat ni prvič v igri za ministra, saj so ga pred leti že vabili za vodenje okoljskega ministrstva. Če bi se Janko Veber po skoraj štirih mandatih predčasno odrekel županovanju, pa v občini Kočevje ne bodo potrebne predčasne volitve, saj je do novih lokalnih volitev manj kot leto dni in bo Vebra nadomestila podžupanja Darja Delač Felda.

Veber je kot poslanec že dolga leta član parlamentarnega odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, zato velja za največjega poznavalca tega področja med politiki. Se je pa nekaterim zameril ob nedavnem sprejemanju novele zakona o skladu kmetijskih zemljišč in gozdov, ki je v izdatni meri napisan po njegovih navodilih in v korist občine, ki jo vodi. Ker je finančno ministrstvo temu zakonu dolgo časa nasprotovalo, je namreč zaleglo šele Vebrovo pismo strankarskemu kolegu Francu Križaniču, v katerem ga je pozval, naj njegovo ministrstvo vendarle pošlje zakon na vlado, saj je nekakšna protiutež zakonu o Pomurju in »edini ukrep, ki lahko deloma ublaži nastale razmere (veliko brezposelnost, op. p.) na Kočevskem«.

Kmetijsko ministrstvo bo v kratkem dobilo tudi novega državnega sekretarja/sekretarko. Zaradi odhoda ministra mora namreč odstop formalno ponuditi tudi zdajšnja državna sekretarka Sonja Bukovec, ni pa nujno, da ga novi minister sprejme. Toda po naših informacijah je Bukovčeva včeraj že napovedala nepreklicni odhod s tega položaja.

Odhajajoči kmetijski minister Milan Pogačnik je svoj odstop utemeljil z velikimi pritiski, ki da jih doživlja v zadnjem času, zanikal pa je sume, da je vpleten v politično trgovanje za poslanske glasove, zaradi česar so ga pred tednom dni pridržali kriminalisti. Pogačnik zavrača tudi vsakršno odgovornost za sporno vračilo nevarnih bulmastifov, ki so pred šestimi tedni do smrti poškodovali lastnika Sašo Baričeviča. S tem primerom se ob kriminalistih še vedno ukvarja tudi komisija za preprečevanje korupcije. Ta je v preiskovanju primera bulmastifi do zdaj ugotovila, da »je večina uslužbencev veterinarske uprave in služb ministrstva za kmetijstvo v tej zadevi delo opravljala korektno, strokovno in zakonito«, vendar nadaljujejo analize vseh njihovih postopkov.Komisija je, kot so nam sporočili včeraj, ugotovila, »da obstajajo indici, da so bili uslužbenci pod pritiskom, ki so ga bili deležni z vrha ministrstva«. Kdo je izvajal pritiske in v kakšni obliki, še ugotavljajo.
Protikorupcijska komisija se je odločila preučiti vsako posamezno fazo postopkov vračanja bulmastifov, zato preiskave še niso končali. Zbrali so več fasciklov gradiv, informacije v njih pa prek pogovorov preverjajo pri pristojnih organih. »Postopek je zato – poleg tega, da je vsebinsko res obsežen – tudi precej zamuden.

Računamo, da nam bo naše ugotovitve uspelo povezati v celostno obliko do konca tega meseca in da bo komisija o njih lahko odločala na prvi seji aprila,« napoveduje predstavnica za stike z javnostmi Barbara Fürst.