"Komisija je nedvomno obema stranema pripravljena še naprej nuditi tehnično podporo pri iskanju rešitve tega vprašanja," so še pojasnili v komisiji po srečanju komisarja za okolje in italijanske ministrice. Niso pa odgovorili na vprašanje, ali je načrtovan še kakšen tristranski tehnični sestanek, h kateremu je pozvala Slovenija.

Prestigiacomova je sicer ob odhodu s srečanja na sedežu Evropske komisije na vprašanje, ali sta s komisarjem Potočnikom govorila tudi o plinskih terminalih, na kratko odgovorila le: "Niti ne." Na italijanski strani so sicer pojasnili, da je to vprašanje odprl komisar in da je pozval k dvostranskim prizadevanjem za rešitev.

Komisija je sicer Slovenijo in Italijo že februarja pozvala, naj kakršna koli odprta vprašanja glede plinskih terminalov v Tržaškem zalivu rešita dvostransko, in sicer v okviru postopkov ocene čezmejnih okoljskih vplivov, ki jih urejata evropska direktiva EIA in mednarodna konvencija Espoo.

Tako so se tedaj v Evropski komisiji odzvali na novico, da je slovenska vlada naročila pripravo dokumentov za predhodni postopek pri Evropski komisiji, v katerem jo bo prosila, da v primeru načrtovane gradnje plinskih terminalov na območju Tržaškega zaliva sproži tožbeni postopek proti Italiji.

Okoljski minister Roko Žarnić je tedaj omenjeno odločitev vlade pojasnil z besedami, da se Slovenija ne more strinjati s plinskima terminaloma na lokacijah Žavlje in off-shore ter infrastrukturo, kot je to predlagala Italija, saj plinski terminali na predvidenih lokacijah niso primerni zaradi plitvosti in obstoječe obremenitve okolja.