Tako tudi potrjevanje zdravstvene kartice odslej ne bo več potrebno, razen za obisk Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, kjer bodo omenjeni sistem vpeljali do julija.

Kartica še ni za v smeti

Vsi zdravstveni izvajalci in delavci bodo namreč vključeni v mrežo, kjer bodo hkrati shranjeni tudi bolnikovi podatki. Zdravnik bo do njih še naprej dostopal z bolnikovo kartico, ki je ključ do centralne zbirke, ter s svojo profesionalno izkaznico. Šele obe skupaj bosta odklenili potrebne podatke o bolniku. "Kartica ni več nosilec zdravstvenih podatkov ter podatkov o zavarovanju, kot je bila doslej, je pa ključ, ki omogoči dostop do tega," je opisal Tomaž Merčun, vodja on line projekta na ZZZS. Ob tem je poudaril, da bodo lahko različni zdravstveni delavci s svojo profesionalno kartico dostopali le do tistega dela bolnikovih podatkov, ki se jih neposredno tiče in za katerega so pooblaščeni. Tako bo lahko farmacevt videl podatke o zdravilih, zdravnik pa denimo podatke o zdravstvenem stanju. Ob tem pa Alenka Bolka, vodja projekta nove kartice zdravstvenega zavarovanja na ZZZS opozarja predvsem šolarje, upokojence, brezposelne, torej osebe, katerih zdravstveno zavarovanje je vezano na njihov status, "naj vsako spremembo tega statusa sporočijo v osmih dneh, saj podatki na novi kartici več ne veljajo tri mesece ali celo leto kot doslej na stari".

Evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja in konvencijsko potrdilo za Bosno in Hercegovino, ki smo ju doslej naročali prek terminalov, bo možno naročiti prek spleta ali SMS-sporočila na številki 031 771 009, listine pa bodo na domačem naslovu v štirih delovnih dneh.

Čeprav bodo na ZZZS ob novem sistemu začeli vpeljevati tudi nove, drugačne zdravstvene kartice, pa zamenjava starih ne bo potrebna, zagotavljajo, saj bodo tudi stare delovale v novem sistemu. Tudi varnost osebnih podatkov je v on line sistemu zagotovljena, zatrjujejo na ZZZS, saj so ob pripravi sodelovali tudi s informacijsko pooblaščenko, ki je dala soglasje.

V UKC do poletja še potrjevanje kartic

On line sistem je torej popolnoma pripravljen, zato bodo delavci ZZZS postopoma začeli umikati samopostrežne terminale. Ker pa bodo posamezne regije in zdravstvene ustanove v sistem vključene postopoma, bodo nekatere najpogosteje uporabljene terminale v splošnih bolnišnicah ali zdravstvenih domovih še pustili na svojih mestih. V vseh enotah jih bodo umaknili do konca tega meseca, razen v Mariboru in Ljubljani, kjer jih bodo odstranili aprila. Zadnja ustanova, ki se bo vključila v on line sistem, bo Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana, kjer bo sistem uveden julija. Do takrat bo treba za obisk UKC še potrjevati zdravstveno kartico.

Ključne prednosti takega sistema so, kot je povedal Samo Fakin, generalni direktor ZZZS, povečanje stroškovne transparentnosti, da bo sistem torej omogočal vpogled v to, koliko vsak zavarovanec stane državo, srednjeročna pocenitev celotnega sistema in optimizacija procesov. "Odslej se bo na podlagi centralnega sistema videlo, koliko vsak bolnik hodi k zdravniku in h katerim zdravnikom jih hodi glavnina, tako bomo tja usmeriti več sredstev," pravi Fakin.

Naslednji koraki, ki bodo v prihodnje še bolj posodobili celoten zdravstveni sistem, so po Fakinovih napovedih popolnoma brezpapirno poslovanje vseh zdravstvenih delavcev, kar vključuje tudi elektronsko naročanje pri osebnih zdravnikih, izdajanje elektronskih receptov in uporabo elektronskih zdravstvenih kartonov.