"Smo v ekskluzivnih pogajanjih za štiri BPC Mistral," je dejal Sarkozy, pri čemer je imel v mislih razred tehnološko naprednih amfibijskih bojnih ladij, ki jih izdelujejo v Franciji, Rusija pa jih želi kupiti. "To je simbol zaupanja med najinima državama," je ob tem po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Medvedjev in izrazil upanje, da bo pogajanja "kronal uspeh".

Kot je še pojasnil francoski predsednik, bodo prvo od skupno štirih ladij zgradili v ladjedelnici francoske mornarice St. Nazaire v ustju Loare, pogovori o gradnji ostalih treh pa še potekajo. Rusija naj bi si želela, da preostale ladje izdelajo na njenem ozemlju.

Možnost velikega orožarskega posla med Francijo in Rusijo, vrednega slabi dve milijardi dolarjev, je sicer že sprožila zaskrbljenost na strani nekaterih sosednjih držav Rusije in pa ZDA. V primeru uresničitve načrtov bi bil to doslej največji orožarski posel katere izmed članic Severnoatlantskega zavezništva z Rusijo.

Ruski in francoski predsednik sta sicer danes govorila tudi o jedrskem sporu z Iranom, pri čemer je Medvedjev po besedah Sarkozyja izrazil pripravljenost Moskve, da podpre uvedbo novih sankcij proti Iranu, če te ne bodo ogrozile dobrobiti iranskega naroda. "Sankcije morajo biti premišljene. Njihova tarča nikakor ne sme biti civilno prebivalstvo," je ob tem poudaril Medvedjev.

Francija je sicer ena od glavnih zagovornic uvedbe ostrejših sankcij proti Iranu s strani Varnostnega sveta ZN, s katerimi bi režim v Teheranu kaznovali za njegov jedrski program, ki naj bi bil po mnenju Zahoda krinka za izdelavo jedrskega orožja. Rusija, ki kot stalna članica VS ZN lahko blokira sprejetje sankcij, je bila doslej pri tem vprašanju zadržana.

Medvedjev je ob tokratnem obisku v Franciji spregovoril tudi o situaciji glede ameriško-ruskih pogajanj o novem sporazumu o zmanjšanju strateške oborožitve, ki bo nadomestil pogodbo Start 1 iz leta 1991. Ruski predsednik je poudaril, da sta se državi sporazumeli o skoraj vseh poglavjih sporazuma, obenem pa je izrazil pričakovanje, da bo sporazum med Moskvo in Washingtonom dosežen v kratkem.

O obnovitvi pogajanj o nasledniku pogodbe Start 1, katerega veljavnost se je iztekla 5. decembra lani, sta se Medvedjev in Obama dogovorila aprila lani v Londonu.

Pogodba Start 1, ki z več tisoč stranmi sodi med najbolj kompleksne pogodbe v zgodovini, je v veljavo stopila 5. decembra 1994, Sovjetski zvezi oz. njeni naslednici Rusiji ter ZDA pa je nalagala, da imata lahko v oborožitvi največ 6000 bojnih konic ter 1600 nosilnih raket za njihov prenos na potencialne cilje. Pogodba je med drugim prav tako vzpostavila zelo strog režim nadzora in preverjanja upoštevanja določil.