V povezavi z Junckerjevim obiskom je Pahor pojasnil, da bo šef evroskupine prišel v Slovenijo na zelo delovni obisk, na katerem naj bi na podlagi njegovih bogatih izkušenj govorili o reševanju krize in o tem, kako naprej in kako investirati.

Premier je še pojasnil, da je Sarkozyju povedal, da "tematizirajo" ponudbo, ki jo je dala francoska vlada, torej strateško partnerstvo, in da želijo to vprašanje "kmalu spraviti pod streho v obojestransko korist". Pahor in Sarkozy se bosta na naslednjem srečanju o tem še posvetovala.

Na vprašanje, ali bo Sarkozy prišel na obisk v Slovenijo na podpis strateškega partnerstva, kar želi Slovenija, je Pahor odgovoril, da bodo javnost o tem obvestili, ko bo znano.

Na vprašanje, ali so pri sklepanju strateškega partnerstva težave zaradi francoskih interesov glede Nuklearne elektrarne Krško, pa je odgovoril, da ne.

"Gre za načelen dokument, kjer so stvari večinoma usklajene, in ne gre za kakšna pogojevanja, bodisi da mora Revoz ostati v Sloveniji ali da mora Francija dobiti vstopnico za jedrsko elektrarno. Ne gre za te vrste pogovorov," je pojasnil premier.

Ob tem je poudaril, da si Slovenija želi okrepiti vsestransko sodelovanje z najbolj dinamičnimi in močnimi ekonomijami in da sta Nemčija in Francija gotovo dve od njih. Dodal je, da so Pariz "tradicionalno podcenjevali" in da želijo z omenjenim strateškim partnerstvom "odpraviti deficit" pri sodelovanju Slovenije in Francije.

Premier je še ocenil, da ima Slovenija dobre odnose z Rusijo in ZDA, dober geopolitičen položaj ter zlasti po sklenitvi arbitražnega sporazuma s Hrvaško dobre odnose z vsemi voditelji v regiji.

"To nam zdaj omogoča, da sklenemo trdna prijateljstva in zavezništva tudi o medsebojni pomoči in spodbudi pri reševanju krize s tistimi, za katere mislimo, da želimo biti v njihovi družbi čez deset let," je sklenil premier.