Kot so zapisali v ZNP, je Pogačnik po poročanju enega od medijev namreč najel agencijo, ki je pritiskala na novinarje, da bi o tej zadevi čim manj poročali. Še posebej pa je problematično, da tovrstni pozivi prihajajo tudi od nekaterih ljudi s pomembnimi funkcijami v okviru novinarskega ceha, navajajo v združenju. "Pod krinko varovanja osebnega dostojanstva posameznikov ali varovanja človekovih pravic se skuša prikrivati informacije, ki so pomembne za razumevanje posameznih dogodkov," so prepričani.

ZNP pri obravnavi družinskega zakonika opozarja na izključevanje odklonilnih mnenj v medijih

V primeru poročanja o družinskem zakoniku pa v ZNP omenjajo nedavno okroglo mizo, ki je potekala v okviru kampanje za sprejem novega družinskega zakonika. Sogovorniki, med katerimi sta bila tudi predsednik Društva novinarjev Slovenije Grega Repovž in predsednica Častnega novinarskega razsodišča Ranka Ivelja, so se postavili na stališče, da pri temah, povezanih s temeljnimi človekovimi pravicami, ni treba imeti nasprotnega mnenja, čeprav zakonodaje članic EU to področje urejajo različno.

V ZNP takšno stališče razumejo tako, da naj tisti, ki imajo odklonilen odnos do tega zakonika oz. njegovih najspornejših členov, ne dobijo svojega prostora v medijih. "To pa ne pomeni nič drugega kot omejevanje javnega dialoga in izločanje drugače mislečih in postavljanje točno določenih političnih pogledov in ideoloških predpostavk za edino dopustne," so prepričani v ZNP.

Očitno tisti, ki so prejšnjega predsednika vlade obtoževali izvajanje cenzure, sedaj skušajo uvajati samocenzuro, še navajajo v združenju. Tovrstne tendence pa po njihovem vodijo "v zniževanje že tako ne posebej visoke ravni medijske svobode in pluralnosti".