"Lahko se vprašamo, zakaj 28. februarja 2001 ni prišel na prizorišče dogodka v Mežici k meni niti preiskovalni sodnik, niti dežurni tožilec," se sprašuje Petek in dodaja, da se je podobno zgodilo tudi v odmevni aferi z bulmastifi, v kateri sta bila preiskovalni sodnik in dežurni tožilec obveščena tako pozno, medtem ko ju v njegovem primeru sploh ni bilo na kraj dogodka.

Prvi pogovor s sosedi so policisti opravili po nekaj mesecih

Kot se tudi spominja Petek, so policisti v njegovem primeru pogovor s prvim sosedom opravili šele po nekaj mesecih. "Ko primerjamo, kaj se dogaja dan današnji, vidimo, da so določene vzporednice in določene podobnosti, tako da človek izgublja določeno zaupanje v pravno državo, v organe pregona," meni Petek. Kot je dejal, so njegova pričakovanja glede preiskave dogodka iz leta v leto manjša, pri čemer pa rad poudari, da bo resnica enkrat zmagala in da bodo storilci in naročniki enkrat znani. Boji pa se, da sam tega ne bo dočakal.

Petek je zelo kritičen do dela koroških policistov. Kot pravi, ga v zvezi z napadom nanj v zadnjih šestih letih niso obvestili o ničemer. "Policija bi v tem času, ko se je sesuvala ta tajkunska elita na Koroškem, z malo napora lahko prišla do zanimivih informacij, do zanimivih podatkov, vendar je ta koroška policija toliko vpeta v to tajkunsko zgodbo, da enostavno nima interesa, da bi to počela," je dejal Petek, ki za prihodnje leto, ob 10. obletnici napada nanj napoveduje izid knjige, v kateri bo predstavil svoj pogled na dogajanje.

Petka so brutalno pretepli 28. februarja 2001

Mira Petka so neznanci brutalno pretepli na večer pepelnične srede, 28. februarja 2001, pred njegovo hišo v Mežici, domnevno zaradi njegovega pisanja o stranpoteh tranzicije na Koroškem. Mariborska višja državna tožilka Elizabeta Györkös, ki je primer prevzela po prenosu s slovenjgraškega tožilstva, je v obtožnici napada na Petka bremenila Andreja Štruca, Nevena Koludroviča, Draga Hojnika in Stanislava Vogrinca, pomoči pri tem dejanju pa Branka Puca.

Tožilstvo s predstavljenimi dokazi v medijsko zelo odmevnem procesu ni uspelo. Po 15 mesecih sojenja na Okrožnem sodišču v Murski Soboti je bila peterica avgusta 2005 oproščena očitanega kaznivega dejanja, odvetniki obtoženih pa so zaradi neupravičenega pripora vložili odškodninske tožbe proti državi, ki jih sodni mlini še obravnavajo.

Policija se s primerom Petek še ukvarja, saj išče dokaze, ki bi pripeljali do naročnikov napada. Na slovenjgraški policijski upravi so pojasnili le, da policija v skladu z zakonom o kazenskem postopku v predkazenskem postopku nadaljuje z aktivnostmi zbiranja obvestil in dokazov za raziskavo tega primera, vendar konkretnih odgovorov zaradi interesa preiskave ne morejo posredovati.