Tarča osebnega napada britanskega evroskeptičnega poslanca je bil še vedno razmeroma novi prvi stalni predsednik Evropskega sveta, nekdanji belgijski premier Herman van Rompuy, ki se ga je zaradi neopaznosti in tihosti oprijel vzdevek "siva miš". To je seveda služba, ki si jo je vroče želel in zelo drugače kot Rompuy predstavljal zelo opazni Farageev rojak, nekdanji britanski premier Tony Blair.

Žalil je tudi Belgijo

Nigel Farage je evropski poslanec in predsednik UKIP (Stranke za neodvisnost Združenega kraljestva), stranke britanskih evroskeptikov, ki so jo bogati desničarji ustanovili z enim samim ciljem: izsiliti izstop Velike Britanije iz Evropske unije. Doma UKIP iz leta v leto prevzema vse več volilcev konservativne stranke, vse bolj tudi s svojo (proti)priseljeniško politiko. Farage je prvo pravo predstavitev novega "evropskega predsednika" izkoristil za nanizanko osebnih žalitev, s katerimi je šokiral poslance Evropskega parlamenta. Za nekdanjega belgijskega premierja je dejal, da je "karizmatičen kot mokra cunja". Primerjal ga je tudi z nižjim bančnim uradnikom in ocenil, da prihaja iz "nedržave", kar pomeni, da je žalil tudi Belgijo. Farage je s tem napadom šokiral evroposlance. "Ne bi bil rad nevljuden," je začel evroskeptično verbalno drisko, potem pa je bil - več dolgih minut - vse drugo kot vljuden. "Kdo ste vi? Nikoli prej nisem slišal za vas. Nihče v Evropi ni nikoli prej slišal za vas," je dejal eden izmed vodilnih otoških evroskeptikov, ki ga glasni protesti poslanskih kolegov niso utišali. Hermanu van Rompuyju je očital tudi, da ni ljubitelj demokracije. Ocenil je, da je sicer "kompetenten in sposoben" in zato "nevaren". Za koga ali kaj pa? "Niti malo ne dvomim, da je vaš namen biti tihi morilec evropske demokracije in evropskih narodnih držav. Zdi se, da sovražite koncept obstoja narodnih držav. Morda zato, ker prihajate iz Belgije, ki je v bistvu nedržava."

Kazen ne bo vzgojna

To je bil verjetno najbolj žolčen evroskeptični izbruh v Evropskem parlamentu, v katerem poleg Faragea sedi še dvanajst članov britanske stranke UKIP. Dvainšestdesetletni Van Rompuy, ki so ga vlade 27 članic EU novembra lani soglasno izvolile za prvega stalnega predsednika Evropskega sveta, se nerad pojavlja pred kamerami in rad deluje v ozadju. Zanj pravijo, da je tihi "graditelj koalicij", ki se mu je posrečilo dvojezično Belgijo rešiti iz najnovejše krize, ki jih povzročajo spori med Flamci in Valonci.

Na Farageev izbruh se je odzval na svoj tihi (miškin) način. Omenil je "en prezirljiv nastop" proti njemu in dodal, da "o tem ne bo rekel ničesar več". Za predsednika Evropskega parlamenta (Poljaka) Jerzyja Buzeka pa je britanski evroskeptični poslanec tokrat preveč bentil in bo moral v začetku prihodnjega tedna k njemu na zagovor. Buzek je ocenil, da je bil njegov izbruh povsem nedostojen in da je prečkal ločnico med pravico do svobode govora in osebnim žaljenjem. Predvidena kazen za takšne izpade ni ravno vzgojna: najnižja je besedna graja, najvišja pa desetdnevni izgon iz Evropskega parlamenta.