Danes namreč mineva 18 let, odkar je država iz registra stalnih prebivalcev izbrisala več kot 25.000 prebivalcev Slovenije, državljanov tedanjih republik SFRJ. Izbrisani so s tem izgubili nekatere socialne pravice, mnogi so morali zapustiti Slovenijo, nekateri pa so bili iz nje tudi prisilno odstranjeni. Med 25.671 izbrisanimi je bilo 14.775 moških, 10.896 žensk ter 5360 otrok.

Kljub nekaterim poskusom v preteklosti država statusa izbrisanih doslej še vedno ni uredila. Trenutno je sicer v parlamentarni proceduri novela zakona o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic SFRJ v Sloveniji, ki naj bi celovito uredila problematiko izbrisanih. Gre za tiste izbrisane, ki niso bili upravičeni do dopolnilnih odločb in večinoma nimajo urejenega statusa.

Takšnih je po podatkih ministrstva za notranje zadeve 13.426, za njih pa ni znano, kje trenutno prebivajo. Do januarja lani si jih je sicer 7313 pridobilo slovensko državljanstvo, 3630 pa dovoljenje za stalno prebivanje.

Ob 18. letnici izbrisa so se v organizaciji Civilne iniciative izbrisanih aktivistov, Socialnega centra Rog in Mirovnega inštituta ves teden odvijali številni dogodki. Danes pa bo redna skupščina Civilne iniciative izbrisanih aktivistov, še prej pa novinarska konferenca.